No:372/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin Dominikan Respublikasının Azərbaycan Respublikasına təyin olunmuş səfiri ilə XİN-də görüşün keçirilməsi barədə məlumatı
24 avqust 2022 19:16
24 avqust 2022-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər nazirinin müavini Elnur Məmmədov Dominikan Respublikasının iqamətgahı Ankara şəhərində olmaqla Azərbaycan Respublikasına təyin olunmuş səfiri Elvis Antonio Alam Loranı qəbul edib.
Səfir etimadnaməsinin surətini nazir müavini E.Məmmədova təqdim edib.
Nazir müavini E.Məmmədov səfiri təyinatı münasibətilə təbrik edərək, ona fəaliyyətində uğurlar arzulayıb. Azərbaycanla Dominikan Respublikası arasında coğrafi məsafəyə baxmayaraq, bir çox sahələrdə, xüsusilə turizm, humanitar və təhsil sahələrində əlaqələrin genişləndirilməsi üçün potensialın mövcud olduğunu bildirilib. Beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində qarşılıqlı dəstəyin davam etdirilməsinin vacibliyi vurğulanıb.
Səfir E.A.A.Lora Dominikanın Azərbaycanla bütün müstəvilərdə əməkdaşlığının əhəmiyyətli olduğunu, xüsusilə iqtisadi əlaqələr olmaqla müxtəlif istiqamətlərdə əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün səylərini əsirgəməyəcəyini bildirib.
Nazir müavini səfirə 44 günlük Vətən müharibəsindən sonra bölgədə yaranmış yeni vəziyyət, üçtərəfli bəyanatların icrası ilə bağlı tərəfimizdən görülən tədbirlər, post münaqişə dövründə həyata keçirilən bərpa və quruculuq işləri barədə məlumat verib.
Görüşün sonunda səfir bir daha ölkələrimiz arasında münasibətlərin inkişaf etdirilməsi istiqamətində çalışacağını qeyd edib.

No:372/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting with the Ambassador of the Dominican Republic to the Republic of Azerbaijan at the Ministry of Foreign Affairs.
On August 24, 2022, Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Elnur Mammadov received the Ambassador of the Dominican Republic to the Republic of Azerbaijan with residence in Ankara Elvis Antonio Alam Lora.
The Ambassador presented the copy of his credentials to the Deputy Minister E. Mammadov.
Deputy Minister congratulated the Ambassador on his appointment and wished him success in his activities. The existing potential for expanding relations in a number of fields, especially tourism, education and humanitarian areas was noted. The importance of continuing the mutual support within the framework of international organizations was also emphasized.
Ambassador Elvis Antonio Alam Lora noted the importance of cooperation of the Dominican Republic with Azerbaijan at all levels and that he will spare no effort to expand this cooperation in different directions, especially the economic relations.
Deputy Minister, in turn, informed the Ambassador about the situation in the region after the 44-Day Patriotic war, steps taken by Azerbaijan regarding the implementation of tripartite statements and the restoration and reconstruction works carried out in the post-conflict period.
At the end of the meeting, the Ambassador once again noted that he will work towards the development of relations between the two countries.