No:366/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin rəisi L.Abdullayeva KİV-in sualını cavablandırır.
16 avqust 2022 09:00
Sual: Birləşmiş Krallığın Avropa üzrə naziri Qraham Stüart Azərbaycan Respublikasının bu ölkədəki səfiri ilə görüşü zamanı Londonda Azərbaycan səfirliyinə olan hücumu ilə bağlı dərin təəssüf hissi keçirdiklərini, bu ölkədəki diplomatik heyətin təhlükəsizliyinə böyük əhəmiyyət verdiklərini bildirib, həmçinin fikir azadlığının dinc yollarla ifadə edilməsinin tərəfdarı olduqlarını söyləyib. Bununla bağlı şərhinizi öyrənə bilərikmi?
Cavab: Londonda Azərbaycan səfirliyinə qarşı baş verən insident radikal dini qrup üzvləri tərəfindən diplomatik nümayəndəliyə qarşı edilən hücumdur, təxribatdır və bu hadisə diplomatik nümayəndəliyimizin təhlükəsizliyi məsələsini ciddi şəkildə gündəmə gətirir. Bir daha xatırladırıq ki, diplomatik nümayəndəliklərin, o cümlədən diplomatların təhlükəsizliyi beynəlxalq öhdəliklərə uyğun olaraq ev sahibi ölkəsi tərəfindən təmin edilməlidir. Bununla əlaqədar olaraq, Britaniya nazirinin diplomatik heyətin təhlükəsizliyini priorotet məsələ kimi qeyd etməsi əhəmiyyət kəsb edir.
O ki, qaldı “fikir azadlığının ifadə edilməsinə”, Londondakı səfirliyimizə hücumla heç bir əlaqəsi olmayan bu prinsipin azad cəmiyyətdə tətbiq edilməsi yollarına/qaydalarına yəqin ki, qədim Qərb demokratiyası olan Britaniyanın müvafiq qurumları yaxşı bələddirlər. Əks təqdirdə, hər hansı radikal və qeyri-qanuni addımın “azadlıq” pərdəsi altında şərh edilməsi ölkə təhlükəsizliyinə ciddi problemlər yarada bilər.
Öz tərəfimizdən, Londondakı səfirliyimizə qarşı təxribatın ətraflı şəkildə araşdırılacağını və bu təxribatı törədənlərin məsuliyyətə cəlb ediləcəyini gözləyirik.

No:366/22, Head of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Leyla Abdullayeva responds to the media's question.
Question: During the meeting with the Ambassador of the Republic of Azerbaijan, Minister for Europe at the Foreign, Commonwealth and Development Office Graham Stuart expressed deep regret about the attack on the Azerbaijani embassy in London, emphasized that UK attaches great importance to the safety of the diplomatic staff in the country, and said that they support the exercising of the freedom of expression in a peaceful manner. Can we have you comment on this?
Answer: The incident at the embassy of Azerbaijan is an attack and provocation by members of a radical religious group against the diplomatic mission, and this event seriously raises the issue of the security of our diplomatic mission.  We want to emphasize once again that the security of the diplomatic missions, including the diplomats, must be ensured by the host country in accordance with international obligations. It is important in this regard that the British Minister mentioned the security of the diplomatic staff as a priority issue.
As for the "exercising of the freedom of expression", the relevant institutions of Britain, an ancient Western democracy, are most probably well aware of the ways/rules of application of this principle in a free society, which has nothing to do with the attack on our embassy in London. Otherwise, interpretation of any radical and illegal step under the guise of "freedom" may cause serious problems for the country's security.
We expect that the attack on our embassy in London will be thoroughly investigated and the perpetrators will be brought to justice.