No:365/24, Nazir Ceyhun Bayramovun İran İslam Respublikasının xarici işlər naziri Seyid Abbas Ərağçi ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
24 sentyabr 2024 20:07
24 sentyabr 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov BMT Baş Assambleyasının 79-cu sessiyası çərçivəsində İran İslam Respublikasının xarici işlər naziri Seyid Abbas Ərağçi ilə görüşüb.
Görüş zamanı Azərbaycan və İran arasında mədəni və dini ortaqlıqların ölkələrimiz arasında əlaqələrin inkişafı üçün əsas amillərdən biri olduğuna dair həmfikirlik bildirilib, ikitərəfli münasibətlərimizin davamlılığı baxımından iki ölkənin müvafiq qurumları, eləcə də rəsmi şəxsləri arasında müntəzəm təmasların əhəmiyyəti vurğulanıb.
Azərbaycan-İran əlaqələrinin inkişafı naminə hər iki tərəfdən güclü siyasi iradənin mövcudluğu təməl olmaqla, Azərbaycanın mehriban qonşuluq, bərabərhüquqluluq, qarşılıqlı hörmət və faydaya əsaslanan əməkdaşlığa tam şəkildə sadiqliyi diqqətə çatdırılıb və ölkəmizin bu əməkdaşlığın davam və daha da inkişaf etdirilməsi istiqamətində səylərin əhəmiyyəti vurğulanıb.
Azərbaycan və İran arasında müxtəlif istiqamətlər, o cümlədən iqtisadiyyat, ticarət, nəqliyyat və kommunikasiyalar sahələri üzrə əməkdaşlığın intensivləşdirilməsi, qarşılıqlı maraq doğuran layihələrin aşkar edilməsi işində Azərbaycan-İran iqtisadi, ticarət və humanitar sahələrdə əməkdaşlıq üzrə Dövlət Komissiyasının fəaliyyətinin əhəmiyyəti vurğulanıb.
Azərbaycanın ev sahibliyi edəcəyi BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasının Azərbaycan-İran əməkdaşlığı üçün əlavə imkanlar yaratdığı diqqətə çatdırılıb.
Ermənistan-Azərbaycan münasibətlərinin normalaşdırılması prosesi barədə qarşı tərəf ətraflı şəkildə məlumatlandırılıb.
Yekun sülh sazişinin bağlanmasına ən ciddi maneənin isə başda Ermənistan konstitusiyası olmaqla, bu ölkənin bir sıra hüquqi və siyasi sənədlərində Azərbaycana qarşı ərazi iddialarının davam etməsi olduğu vurğulanıb.
Ermənistanda davam edən revanşist meyliləri fonunda Ermənistanın sürətli hərbiləşdirilməsi və müxtəlif dövlətlər tərəfindən Ermənistana hərbi dəstəyin artırılmasının regionda təhlükəsizlik və sabitliyin bərqərar edilməsi səylərimizə zərər vurduğu diqqətə çatdırılıb.

No:365/24, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with Seyed Abbas Araghchi, Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Iran
24 September 2024 20:07
On 24 September 2024, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with Seyed Abbas Araghchi, Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Iran, within the framework of the 79th session of the United Nations General Assembly.
During the meeting, unanimity was expressed that cultural and religious commonalities between Azerbaijan and Iran are one of the main factors for the development of relations between the countries, and the importance of regular contacts between the relevant institutions, as well as officials, of the two countries in terms of the sustainability of our bilateral relations was emphasized.
Based on the existence of strong political will on both sides for the development of Azerbaijan-Iran relations, Azerbaijan’s full commitment to cooperation based on good-neighborliness, equality, mutual respect and benefit was highlighted, and the importance of the efforts of Azerbaijan in the direction of continuing and further developing this cooperation was emphasized.
The importance of the activities of the State Commission on Economic, Trade and Humanitarian Cooperation between Azerbaijan and Iran in intensifying cooperation between Azerbaijan and Iran in various directions, including in the fields of economy, trade, transport and communications, and in identifying projects of mutual interest was emphasized.
It was underlined that the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change, which Azerbaijan will host, creates additional opportunities for Azerbaijan-Iran cooperation.
The other side was informed in detail about the process of normalization of Armenia-Azerbaijan relations.
It was emphasized that the most serious obstacle to the conclusion of a final peace agreement is the continuation of territorial claims against Azerbaijan in a number of legal and political documents of this country, primarily the Constitution of Armenia.
Against the background of continuing revanchist tendencies in Armenia, it was stressed that the rapid militarization of Armenia and the increase of military support to Armenia by various states harm our efforts to establish security and stability in the region.