No:361/24, Nazir Ceyhun Bayramovun Yunanıstanın xarici işlər naziri Giorgos Gerapetritis ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
24 sentyabr 2024 15:10
24 sentyabr 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov BMT Baş Assambleyasının 79-cu sessiyasının yüksək səviyyəli həftəsi çərçivəsində Yunanıstan Respublikasının xarici işlər naziri Giorgos Gerapetritis ilə görüşüb.
Azərbaycanla Yunanıstan arasında siyasi, iqtisadi, energetika və bərpa olunan enerji mənbələri, eləcə də humanitar sahələrdə münasibətlərin inkişaf perspektivləri, əlaqələrin inkişafında siyasi məsləhətləşmələr mexanizminin əhəmiyyəti qeyd olunub.
Nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycanın enerji sahəsində etibarlı strateji tərəfdaş olaraq, Avropanın enerji təhlükəsizliyində mühüm rol oynadığını və bu istiqamətdə bir sıra, o cümlədən Cənub Qaz Dəhlizi, Trans-Adriatik qaz kəməri və s. kimi uğurlu layihələrin həyata keçirildiyini bildirib.
Ölkəmizin ev sahibliyi etdiyi BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasının (COP29) yeni tərəfdaşlıq sahələri üçün əlverişli imkanlar yaratdığı vurğulanıb.
Nazir Ceyhun Bayramov qarşı tərəfi postmünaqişə dövründə bölgədə mövcud vəziyyət, Azərbaycan və Ermənistan arasında normallaşma və sülh prosesi barədə məlumatlandırıb.
Görüşdə həmçinin əlavə əməkdaşlıq istiqamətləri və qarşılıqlı maraq kəsb edən digər mövzular ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

No:361/24, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with George Gerapetritis, Minister of Foreign Affairs of the Hellenic Republic
24 September 2024 15:10
On 24 September 2024, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with George Gerapetritis, Minister of Foreign Affairs of the Hellenic Republic, within the framework of the high-level week of the 79th session of the United Nations General Assembly.
Prospects for the development of relations between Azerbaijan and Greece in the political, economic, energy and renewable energy sources, as well as humanitarian fields, and the importance of the political consultations mechanism in the development of relations were noted.
Minister Jeyhun Bayramov stated that Azerbaijan, as a reliable strategic partner in the field of energy, plays an important role in Europe’s energy security, and that a number of successful projects, including the Southern Gas Corridor, Trans-Adriatic Pipeline, etc., have been implemented in this direction.
It was emphasized that the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29), hosted by Azerbaijan, creates favorable opportunities for new areas of partnership.
Minister Jeyhun Bayramov informed the other side about the current situation in the region in the post-conflict period, and the normalization and peace process between Azerbaijan and Armenia.
At the meeting, an exchange of views was also conducted on additional areas of cooperation and other topics of mutual interest.