No:356/25, Mətbuat xidməti idarəsinin rəisi Ayxan Hacızadənin Rusiya Xarici İşlər Nazirliyinin “Azərbaycan Hava Yolları” aviaşirkətinə məxsus təyyarə faciəsi ilə əlaqədar sığorta ödənişlərinin həyata keçirilməsi barədə 4 sentyabr tarixli mətbuat məlumatı və mətbuat katibinin Azərbaycan-Rusiya münasibətlərinə dair açıqlaması ilə bağlı şərhi
05 sentyabr 2025 12:42
05.09.2025
“Azərbaycan Hava Yolları” (AZAL) aviaşirkətinə məxsus təyyarənin vurulması nəticəsində qəzaya uğraması ilə bağlı sığorta ödənişlərinin həyata keçirilməsi məsələsi ilə əlaqədar Rusiya Federasiyası Xarici İşlər Nazirliyi tərəfindən 4 sentyabr tarixli açıqlama təəccüb doğurmaqla yanaşı, ictimaiyyəti çaşdırır.
AZAL-a və sərnişinlərə Rusiyada qeydiyyatda olan sığorta şirkəti tərəfindən sığorta ödənişlərinin həyata keçirilməsi və təyyarənin vurulması ilə bağlı ölkəmizin Rusiya Hökumətindən kompensasiya tələb etməsi məsələləri tamamilə fərqli mövzulardır.
Sözügedən şirkət tərəfindən qeyd edilən sığorta ödənişlərinin təşkili prosesi artıq 6 aydır həyata keçirilir. Ümumilikdə, bu ödənişlər məhz AZAL-ın sığorta müqaviləsi çərçivəsində, şirkətin təyyarəsini və sərnişinləri sığorta etməsi nəticəsində öhdəliklərə uyğun olaraq təmin edilir. Ödənişlərin məhz Rusiya sığorta şirkəti tərəfindən həyata keçirilməsi məsələsinə gəldikdə qeyd edək ki, adətən təyyarələrin sığortası müvafiq beynəlxalq sığorta şirkətləri vasitəsilə həyata keçirilir. Rusiyanın ərazisində heç bir beynəlxalq sığorta şirkətinin fəaliyyət göstərmədiyini nəzərə alaraq, AZAL təyyarəsinin sığortası Rusiya şirkəti vasitəsilə aparılıb.
Beləliklə, sığorta ödənişlərinin Azərbaycanın Rusiya hökumətindən tələb etdiyi kompensasiya ilə eyniləşdirilməsi cəhdləri düzgün deyil.
Bununla yanaşı, Rusiya Federasiyası Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibinin cari ilin iyul ayında Azərbaycanda 13 Rusiya vətəndaşının həbs olunmasının Azərbaycan-Rusiya münasibətlərinin pisləşməsi səbəbi kimi təqdim etməsi və onların azadlığa buraxılmasının münasibətlərin yaxşılaşması üçün şərt kimi irəli sürməsi yanlışdır.
Azərbaycan-Rusiya münasibətlərinin gərginləşməsinə məhz AZAL təyyarəsinin vurulması nəticəsində qəzaya uğraması və bundan sonra Rusiya rəsmiləri tərəfindən göstərilən davranışın səbəb olduğu məlumdur. Bununla yanaşı, Rusiyada etnik mənsubiyyətə görə azərbaycanlıların təqib olunması, Yekaterinburq şəhərində azərbaycanlıların döyülərək qətlə yetirilməsi münasibətlərdə əlavə gərginlik yaradıb. Bununla yanaşı, Rusiyanın müxtəlif dövlət qurumlarının Azərbaycana qarşı fəaliyyəti münasibətlərə mənfi təsir edən amillər sırasındadır.

No:356/25, Commentary by the Head of the Press Service Department Aykhan Hajizada, on the Press Release of 4 September by the Ministry of Foreign Affairs of Russia regarding insurance payments related to the “Azerbaijan Airlines” plane catastrophe and on the Spokesperson’s statement concerning Azerbaijan-Russia relations
05.09.2025
The statement issued on 4 September by the Ministry of Foreign Affairs of the Russian Federation regarding insurance payments related to the “Azerbaijan Airlines” (AZAL) aircraft crash, which resulted from a shootdown, is not only surprising but also misleading to the public.
The insurance payments to AZAL and its passengers by an insurance company registered in Russia and the demand of our country for compensation from the Government of Russia in connection with the downing of the aircraft are entirely different matters.
The mentioned insurance payments process by the company has already been carried out over the past six months. In general, these payments were made strictly within the framework of AZAL’s insurance contract, as part of the obligations arising from the company’s insurance of the aircraft and passengers. Regarding the fact that a Russian insurance company made these payments, it is worth noting that aircraft insurance is typically carried out through relevant international insurance companies. Considering that no international insurance company operates within the territory of Russia, the insurance of the AZAL aircraft was carried out through a Russian company.
Therefore, attempts to equate insurance payments with the compensation demanded by Azerbaijan from the Russian Government are inappropriate.
At the same time, the statement by the Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs of the Russian Federation that the arrest of 13 Russian citizens in Azerbaijan in July of this year was the reason for the deterioration of Azerbaijan-Russia relations, and presenting their release as a condition for the improvement of relations, is incorrect.
It is known that the deterioration of Azerbaijan-Russia relations was caused exactly by the crash of the AZAL aircraft as a result of the shootdown and by the subsequent behavior of Russian officials. Furthermore, the persecution of Azerbaijanis in Russia based on ethnicity, the killing of Azerbaijanis as a result of beating in the city of Yekaterinburg, has created additional tensions in our relations. Moreover, the activities of various Russian state agencies against Azerbaijan are among the factors negatively affecting relations.