No:350/24, Nazir Ceyhun Bayramovun Keniya Respublikasının baş naziri, xarici işlər və diaspor naziri Musalia Mudavadi ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
23 sentyabr 2024 14:42
23 sentyabr 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov BMT Baş Assambleyasının 79-cu sessiyasının yüksək səviyyəli həftəsi çərçivəsində Keniya Respublikasının baş naziri, xarici işlər və diaspor naziri Musalia Mudavadi ilə görüşüb.
Görüş zamanı Azərbaycan və Keniya arasında ikitərəfli əməkdaşlığın perspektivləri,  habelə çoxtərəfli əməkdaşlıq məsələləri müzakirə edilib.
Nazir Ceyhun Bayramov iki ölkə arasında beynəlxaq təşkilatlar, xüsusilə BMT və Qoşulmama Hərəkatı çərçivəsində mövcud əməkdaşlığın səviyyəsindən məmnunluq ifadə edib, o cümlədən Qoşulmama Hərəkatına sədrlik dövründə ölkəmizin təşəbbüslərinə göstərdiyi dəstəyə görə Keniya tərəfinə təşəkkür edib.
Görüş zamanı, iki ölkə arasında siyasi, iqtisadi və humanitar sahədə münasibətlərin inkişaf perspektivləri nəzərdən keçirilib. Ölkəmizin Keniyada səfirliyinin fəaliyyətə başlamasının münasibətlərin inkişafına mühüm töhfə verdiyi diqqətə çatdırılıb.
Nazir Ceyhun Bayramov, həmçinin iqlim dəyişikliyi ilə mübarizə sahəsində əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi perspektivlərinə toxunaraq, bu il ölkəmizin ev sahibliyi etdiyi BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) hazırlıq işləri, bu çərçivədə əməkdaşlıq perspektivlərindən ətraflı bəhs edib.
Görüş zamanı tərəflər, həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran digər regional və beynəlxalq məsələləri müzakirə ediblər.
Daha sonra, nazirlər arasında Azərbaycan və Keniya arasında siyasi məsləhətləşmələrin keçirilməsinə dair Anlaşma Memorandumunun imzalanma mərasimi keçirilib.

No:350/24, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Prime Cabinet Secretary, Cabinet Secretary for Foreign and Diaspora Affairs of the Republic of Kenya Musalia Mudavadi
23 September 2024 14:42
On 23 September 2024, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with the Prime Cabinet Secretary, Cabinet Secretary for Foreign and Diaspora Affairs of the Republic of Kenya, Musalia Mudavadi, within the framework of the high-level week of the 79th session of the General Assembly of the United Nations (UN).
During the meeting, prospects for bilateral cooperation between Azerbaijan and Kenya, as well as issues of multilateral cooperation, were discussed.
Minister Jeyhun Bayramov expressed satisfaction with the level of cooperation between the two countries within international organizations, especially the UN and the Non-Aligned Movement, and thanked the Kenyan side for its support to the initiatives of our country during its chairmanship of the Non-Aligned Movement.
During the meeting, prospects for the development of relations between the two countries in political, economic and humanitarian fields were reviewed. It was noted that the opening of our country’s Embassy in Kenya has made an important contribution to the development of relations.
Minister Jeyhun Bayramov also touched upon the prospects for developing cooperation in the field of combating climate change, and provided detailed information on the preparations for the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29), hosted by our country this year, as well as cooperation prospects within this framework.
During the meeting, the sides also discussed other regional and international issues of mutual interest.
Subsequently, a signing ceremony of the Memorandum of Understanding on holding political consultations between Azerbaijan and Kenya was held between the ministers.