No:347/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Misir Ərəb Respublikasının xarici işlər nazirinin köməkçisi İhab Talaat Nasr ilə görüşünə dair məlumatı
26 iyul 2022 20:00
26 iyul 2022-ci il tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Misir Ərəb Respublikasının xarici işlər nazirinin Avropa məsələləri üzrə köməkçisi İhab Talaat Nasrın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
Nazir Ceyhun Bayramov qonağı salamlayaraq, iki xalq arasında mövcud olan tarixi bağlar əsasında ikitərəfli münasibətlərin inkişafını vurğulayıb. İki ölkə arasında siyasi dialoqun səviyyəsindən məmnunluqla danışan nazir, iki ölkə Xarici İşlər Nazirlikləri arasında həyata keçirilən mütəmadi siyasi məsləhətləşmələrin, habelə qarşılıqlı səfər mübadilələrinin əlaqələrin inkişafına töhfə verdiyini bildirib. Nazir, ikitərəfli əlaqələrin bir çox istiqamətlər üzrə inkişafını qeyd edib və bu xüsusda Azərbaycan Respublikası Hökuməti və Misir Ərəb Respublikası Hökuməti arasında ticarət, iqtisadi, elmi, texniki və mədəni əməkdaşlıq üzrə Birgə Komissiyanın fəaliyyətinə istinad edib.
Nazir, həmçinin ölkələrimizin beynəlxalq müstəvilərdə əməkdaşlığını qeyd edib, bu xüsusda Qoşulmama Hərəkatı çərçivəsində uğurlu fəaliyyətdən bəhs edilib. Hazırda bakıda keçirilən Qoşulmama Hərəkatı Gənclər Sammitində Misir nümayəndə heyətinin də iştirakı məmnunluqla səsləndirilib.
Nazir köməkçisi İhab Talaat Nasr Azərbaycana növbəti səfərinin baş tutduğunu söyləyib və ölkədəki inkişafı məmnunluqla qeyd edib. O, Misirin Azərbaycan ilə münasibətlərin inkişafına əhəmiyyət verdiyini vurğulayıb. Mövcud siyasi dialoqun və ikitərəfli təmasların intensivliyinin qorunub saxlanılmasının vacibliyi qeyd edilib.
Görüşdə, həmçinin cari ildə Azərbaycan və Misir arasında diplomatik əlaqələrin qurulmasının 30 illiyinin qeyd edildiyi vurğulanıb və bu xüsusda qarşılıqlı təbriklər səsləndirilib.
Nazir Ceyhun Bayramov qarşı tərəfə bölgədə mövcud olan münaqişə sonrası vəziyyət, üçtərəfli bəyanatların icrası ilə bağlı məsələlər, azad edilmiş ərazilərin yenidən qurulması ilə bağlı Azərbaycan tərəfindən görülən geniş miqyaslı işlər barədə ətraflı məlumat verib.
Tərəflər, həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran regional və beynəlxalq məsələlər üzrə fikir mübadiləsi aparıblar.
Eyni gündə Azərbaycan Respublikası və Misir ərəb respublikası Xarici İşlər Nazirlikləri arasında siyasi məsləhətləşmələr keçirilib. İclasda Azərbaycan tərəfindən nümayəndə heyətinə xarici işlər nazirinin müavini Fariz Rzayev, Misir tərəfindən isə xarici işlər nazirinin Avropa məsələləri üzrə köməkçisi İhab Talaat Nasr başçılıq edib. Siyasi məsləhətləşmələr çərçivəsində əməkdaşlıq istiqamətləri üzrə bir sıra məsələlər ətrafında müzakirələr aparılıb.

No:347/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Assistant Minister of Foreign Affairs of the Arab Republic of Egypt Ihab Talaat Nasr
On July 26, 2022, Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov received a delegation led by Ihab Talaat Nasr, Assistant Minister of Foreign Affairs of the Arab Republic of Egypt for European Affairs.
Minister Jeyhun Bayramov greeted the guest and emphasized the development of bilateral relations based on the historical ties between the two nations. Speaking with satisfaction about the level of political dialogue between the two countries, the Minister said that regular political consultations between the Ministries of Foreign Affairs of the two countries, as well as reciprocal visits, contributed to the development of relations. Minister noted the development of bilateral relations in many directions and in this regard referred to the activity of the Joint Commission on trade, economic, scientific, technical and cultural cooperation between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the Arab Republic of Egypt.
The Minister also noted the cooperation between our countries at the international level, and in this regard, successful activities within the framework of the Non-Aligned Movement were mentioned. The participation of the Egyptian delegation in the Youth Summit of the Non-Aligned Movement currently held in Baku was noted with satisfaction.
Assistant Minister Ihab Talaat Nasr said that his third visit to Azerbaijan has taken place and noted with satisfaction the development in the country. He emphasized that Egypt attaches importance to the development of relations with Azerbaijan. The importance of maintaining the intensity of the current political dialogue and bilateral contacts was noted.
At the meeting, it was also emphasized that the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Azerbaijan and Egypt was celebrated this year, and mutual congratulations were expressed in this regard.
Minister Jeyhun Bayramov gave detailed information to the opposite side about the post-conflict situation in the region, issues related to the implementation of trilateral statements, and large-scale works carried out by Azerbaijan regarding the reconstruction of the liberated territories.
On the same day, political consultations were held between the Ministries of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Arab Republic of Egypt. The delegation from the Azerbaijani side was headed by Fariz Rzayev, the Deputy Minister of Foreign Affairs, and from the Egyptian side - by Ihab Talaat Nasr, Assistant Minister of Foreign Affairs for European affairs. Within the framework of political consultations, discussions were held on various spheres of cooperation.