No:340/21, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Macarıstan xarici işlər naziri ilə görüşünə dair məlumatı
23 sentyabr 2021 14:40
22 sentyabr 2021-ci il tarixində BMT Baş Assambleyasının 76-ci sessiyası çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Macarıstan xarici işlər naziri Peter Siyarto ilə görüşüb.
Görüşün əvvəlində Azərbaycan Respublikasının Milli Arxiv İdarəsi və Macarıstanın Milli Arxivi arasinda “Arxiv işi sahəsində əməkdaşlıq haqqında Saziş” imzalandi.
Görüşdə Azərbaycan və Macarıstan arasında əlaqələrin strateji tərəfdaşlıq xarakteri daşımasından məmnunluq ifadə olundu, Azərbaycan və macar xalqları arasında münasibətlərin tarixi köklərə əsaslandığı vurğulandı.
Görüşdə, həmçinin iki ölkə arasında nəqliyyat, enerji, turizm və digər sahələrdə əməkdaşlıq məsələləri ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı.
Nazir Ceyhun Bayramov həmkarına bölgədə mövcud olan cari vəziyyət, münaqişə sonrası yaranmış yeni əməkdaşlıq imkanları, habelə azad olunmuş ərazilərdə Azərbaycan hökuməti tərəfindən həyata keçirilən bərpa işləri barəsində ətraflı məlumat verdi.
Macarıstan tərəfi münaqişənin təsirinə məruz qalan ərazilərin bərpası və quruculuğu prosesində iştirakda maraqli oldugunu ifadə etdi.
Peter Siyarto Macarıstana dost ölkə olan Azərbaycanla münasibətlərin inkişafına böyük önəm verildiyini və ölkələrimiz arasında siyasi, iqtisadi, mədəni, humanitar sahələrdə əməkdaşlığın yüksələn xətlə inkişaf etdiyini bildirdi.
Macarıstanla Azərbaycan arasında enerji sahəsində də geniş əməkdaşlıqdan danışan nazir qeyd etdi ki, Azərbaycan enerji təhlükəsizliyi sahəsində etibarlı tərəfdaşdır və Avropaya enerji təchizatı marşrutlarının şaxələndirilməsinin təmin edilməsində mühüm rol oynayır.
Görüşdə iki ölkə arasındakı münasibətlərin bundan sonrakı inkişafı, habelə tərəfləri maraqlandıran digər məsələlər müzakirə edildi.

No:340/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Minister of Foreign Affairs of Hungary Péter Szijjártó
On September 22, 2021, within the framework of the 76th session of the UN General Assembly, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with the Minister of Foreign Affairs of Hungary Péter Szijjártó.
At the beginning of the meeting, the “Agreement on cooperation in the field of archive work” was signed between the National Archive Department of the Republic of Azerbaijan and National Archives of Hungary.
During the meeting, the sides expressed satisfaction with the strategic nature of relations between Azerbaijan and Hungary and stressed that relations between the Azerbaijani and Hungarian peoples are based on historical roots.
The sides also exchanged views on cooperation between the two countries in transport, energy, tourism and other fields.
Minister Jeyhun Bayramov broadly informed his counterpart on the current situation in the region, new opportunities for cooperation that emerged after the conflict, as well as the restoration works being carried out by the government of Azerbaijan in the liberated territories.
The Hungarian side expressed interest in participating in the process of rehabilitation and reconstruction of the conflict-affected areas.
Péter Szijjártó said that great importance was attached to the development of relations with Azerbaijan, a friendly country to Hungary and that cooperation between our countries in the political, economic, cultural, and humanitarian fields was developing steadily.
Speaking about the wide cooperation between Hungary and Azerbaijan in energy sector, the Minister noted that Azerbaijan is a reliable partner in the field of energy security and plays an important role in ensuring the diversification of energy supply routes to Europe.
The further development of relations between the two countries, as well as other issues of mutual interest were discussed at the meeting.