No:339/21, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun İsveç xarici işlər naziri, ATƏT-in fəaliyyətdə olan sədri Ann Linde ilə görüşünə dair məlumatı
23 sentyabr 2021 14:39
BMT Baş Assambleyasının 76-ci sessiyası çərçivəsində 22 sentyabr 2021-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov İsveç xarici işlər naziri, ATƏT-in fəaliyyətdə olan sədri Ann Linde ilə görüşüb.
Görüşdə ölkələr arasında ikitərəfli münasibətlərin bir sıra istiqamətlər üzrə inkişaf etdiyini və bu əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün böyük imkanların mövcud olduğu qeyd edilib.
Nazir Ceyhun Bayramov bölgədə olan cari təhlükəsizlik vəziyyəti, üçtərəfli bəyanatların icrası ilə bağlı məsələlər, Ermənistan tərəfindən 10 noyabr 2020-ci il tarixli üçtərəfli bəyanatın müddəalarına zidd davranış və digər məsələlər barədə həmkarına məlumat verib. Eyni zamanda, münaqişədən sonrakı bərpa və yenidənqurma mərhələsi ətrafinda fikir mübadiləsi aparılıb.
Nazirlər, Azərbaycanın ATƏT ilə əməkdaşlığı məsələləri, habelə ATƏT-in Nazirlər Şurasının toplantısına hazırlıq məsələlərini müzakirə ediblər.
Görüş zamanı tərəflər, həmçinin ikitərəfli əməkdaşlıq gündəliyində duran bir sıra məsələlər üzrə fikir mübadiləsi aparıblar.

No:339/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the OSCE Chairperson-in-Office, Minister for Foreign Affairs of Sweden Ann Linde
On September 22, 2021, within the framework of the 76th session of the UN General Assembly, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with the Minister for Foreign Affairs of Sweden, OSCE Chairperson-in-Office Ann Linde.
It was noted at the meeting that bilateral relations between the two countries are developing in a number of areas and that there are great opportunities for expanding this cooperation.
Minister Jeyhun Bayramov informed his counterpart on the current security situation in the region, issues related to the implementation of trilateral statements, behavior of Armenia that is contrary to the provisions of the Trilateral Statement of November 10, 2020, and other issues. Exchange of views on the post-conflict rehabilitation and reconstruction phase also took place.
The Ministers discussed Azerbaijan’s cooperation with the OSCE, as well as preparations for the OSCE Ministerial Council meeting.
During the meeting, the sides also exchanged views on a number of issues on the agenda of bilateral cooperation.