No:326/23, Naxçıvan istiqamətində törədilmiş növbəti hərbi təxribat barədə Ermənistan XİN-in bəyanatına dair şərh
13 iyun 2023 22:54
Azərbaycan Respublikasının Müdafiə Nazirliyinin məlumatına əsasən, cari ilin 13 iyun tarixində Ermənistan silahlı qüvvələrinin bölmələri Azərbaycan Ordusunun Naxçıvan Muxtar Respublikasının Sədərək rayonunun Heydərabad yaşayış məntəqəsi istiqamətində yerləşən mövqelərini minaatanlar da daxil olmaqla iriçaplı silahlardan atəşə tutub. Ermənistan tərəfinin təxribatının qarşısının alınması məqsədilə ordumuzun bölmələri tərəfindən müvafiq cavab tədbirləri görülüb.
Bununla yanaşı, guya Azərbaycanın Ermənistanda tikilməkdə olan metallurgiya zavodunu məqsədyönlü şəkildə hədəf alması barədə Ermənistan Xarici İşlər Nazirliyinin bəyanatını qətiyyətlə rədd edirik.
Azərbaycanın təxribat törətməklə Ermənistanda sərmayələrin cəlb edilməsinə mane olmaq məqsədi daşıdığı barədə iddiaya gəldikdə qeyd edək ki, Ermənistan qonşu ölkələrə qarşı ərazi iddiaları irəli sürməklə və Azərbaycanın ərazilərini 30 ilə yaxın işğal altında saxlamaqla özünütəcrid siyasəti yürüdüb, bununla da bütün beynəlxalq layihələrdən kənar qalıb. Öhdəliklərinə zidd olaraq bölgədə iqtisadi inkişafa təkan verəcək kommunikasiya xəttlərinin açılmasına hər vəchlə mane olan tərəfin də Ermənistan olduğu hər kəsə məlumdur. Bununla əlaqədar, Ermənistan tərəfinin iddialarının heç bir əsası yoxdur.
Bölgədə Azərbaycanın apardığı sülh quruculuğu tədbirlərinə və yenidənqurma işlərinə qarşı təxribatlara görə bütün məsuliyyət Ermənistanın hərbi-siyasi rəhbərliyinin üzərinə düşür.

No:326/23, Commentary on the statement of the Ministry of Foreign Affairs of Armenia on another military provocation committed in the Nakhchivan direction
13 June 2023 22:54
According to the information of the Ministry of Defense of the Republic of Azerbaijan, on June 13, units of the armed forces of Armenia opened fire with heavy weapons, including mortars, on the positions of the Azerbaijan Army located in the direction of Heydarabad settlement of Sadarak region of the Nakhchivan Autonomous Republic. To stop the provocation of Armenia, Azerbaijan Army took appropriate response measures.
We strongly condemn this military provocation of Armenia and demand that Armenia abandon its increasingly aggressive rhetoric and stop such steps increasing tensions in the region.
Furthermore, we strongly reject the statement of the Ministry of Foreign Affairs of Armenia claiming Azerbaijan allegedly purposefully targeted the metallurgical plant under construction in Armenia.
Regarding the allegation that Azerbaijan aims to prevent investments in Armenia by committing provocations, let us note that Armenia pursued a policy of self-isolation by making territorial claims against its neighboring countries and keeping the territories of Azerbaijan under occupation for nearly 30 years, and thereby was left out of all international projects.
It is common knowledge that Armenia, contrary to its obligations, is preventing the opening of communications that would stimulate economic development in the region. Allegations of Armenia in this regard are baseless.
The military and political leadership of Armenia bears all responsibility for provocations against the peace-building measures and reconstruction work carried out by Azerbaijan in the region.