No:325/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Türkmənistanın səfiri Mekan İşanquliyev ilə görüşünə dair məlumatı
15 iyul 2022 10:30
Xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Türkmənistanın ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Mekan İşanquliyevi ölkəmizdəki diplomatik fəaliyyətinin başa çatması ilə əlaqədar qəbul edib.
Nazir Ceyhun Bayramov ölkələrimiz arasında dost və qardaşlıq münasibətlərinin inkişafı naminə uğurlu fəaliyyətinə görə Türkmənistan səfirinə təşəkkür edib və səfirə gələcək fəaliyyətində müvəffəqiyyətlər arzulayıb. Azərbaycanla Türkmənistan arasında müxtəlif formatlarda artan tərəfdaşlığın və dialoqun, yüksək səviyyəli mütəmadi səfərlər və görüşlərin, dostluq dənizi olan Xəzər dənizində əldə edilmiş razılaşmaların və genişlənən əməkdaşlığın tarixi əhəmiyyəti vurğulanıb.
Səfir Mekan İşanquliyev Azərbaycanda doğma vətənindəki kimi fəaliyyət göstərdiyini qeyd edərək, xalqlarımız və ölkələrimiz arasında tarixi, mədəni və etnik birliyə əsaslanan əlaqələrdən məmnunluğunu diqqətə çatdırıb. Siyasi, iqtisadi, ticarət, nəqliyyat və tranzit kimi istiqamətlərdə əməkdaşlığın daha da inkişafı üçün potensialın olduğunu bildirib.
Görüş zamanı ikitərəfli əməkdaşlıq gündəliyi, regional sülh quruculuğu səyləri və qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər müzakirə edilib.

No:325/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with Ambassador of Turkmenistan Mekan Ishangulyyev
Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Turkmenistan to Azerbaijan, Mekan Ishangulyyev, as the Ambassador ends his diplomatic activity in the country.
Minister Jeyhun Bayramov thanked the Ambassador of Turkmenistan for his successful activities for the development of friendly and brotherly relations between our countries and wished him success in his future activities. The historical importance of increasing partnership and dialogue between Azerbaijan and Turkmenistan in various formats, regular high-level visits and meetings, agreements reached on the Caspian Sea, which is a Friendship Sea, and expanding cooperation was emphasized.
Ambassador Mekan Ishangulyyev noted that he carried out his activities in Azerbaijan as in his homeland and expressed his satisfaction with the relations between our peoples and countries based on historical, cultural and ethnic unity. He stressed that there is potential for further development of cooperation in political, economic, trade, transport and transit areas.
At the meeting bilateral cooperation agenda, regional peacebuilding efforts and other issues of mutual interest were discussed.