No:319/24, Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibi Ayxan Hacızadənin Ermənistan Baş nazirinin 31 avqust tarixli mətbuat konfransında Azərbaycana qarşı səsləndirdiyi fikirlərə dair şərhi
31 avqust 2024 18:32
Ermənistan Baş nazirinin 31 avqust tarixli mətbuat konfransında növbəti dəfə Azərbaycan-Ermənistan normallaşma prosesi və bölgədə sülh və təhlükəsizliyin təmin olunması səyləri ilə ziddiyyət təşkil edən bir sıra açıqlamalar verməsi təəssüf doğurur.
Guya Azərbaycanın Konstitusiya aktında Ermənistana qarşı ərazi iddialarının olması barədə iddialar tamamilə yanlışdır. Bu məsələdə Azərbaycan Konstitusiyası ilə Ermənistan Konstitusiyası arasında paralellik və bərabərlik yaratmaq cəhdi qəbuledilməzdir. Ermənistanın bu arqumentini heç bir beynəlxalq tərəfdaş qəbul etmir və bunun qeyri-ciddi olduğunu hər kəs bilir. Ermənistan Konstitusiyasından fərqli olaraq, Azərbaycan Konstitusiyasında istinad olunan 1991-ci il Dövlət Müstəqilliyi haqqında Konstitusiya Aktı və 1918-ci il İstiqlal Bəyannaməsində Ermənistana qarşı heç bir ərazi iddiası mövcud deyil. İlk Azərbaycan Respublikası dövründə hansı ərazilərin Azərbaycanın tərkibində olduğu, onların nə zaman Ermənistan tərkibinə qatıldığı isə tarixi faktlardır və bu faktları danmaq mümkün deyil. Bu heç bir halda hal-hazırda, Azərbaycan qanunvericiliyində Ermənistana qarşı ərazi iddialarının olması anlamına gəlmir.
Məhz buna görə də, Ermənistan tərəfinin “sülh sazişi” layihəsini hansı formada imzalamaq niyyətindən asılı olmayaraq, Azərbaycanla Ermənistan arasında real və davamlı sülh müqaviləsinin imzalanması üçün əsas şərt, başda “Ermənistan və Dağlıq Qarabağın birləşməsi”nə çağıran Ermənistanın Müstəqillik Aktına açıq şəkildə istinad edən Ermənistan Konstitusiyası olmaqla, bu ölkənin çoxsaylı hüquqi və siyasi sənədlərində təsbit edilmiş Azərbaycana qarşı davam edən ərazi iddialarına son qoyulmasıdır.
Bununla yanaşı, Baş nazirin Ermənistanın kütləvi silahlanma səylərinə bəraət qazandıran zaman səsləndirdiyi iddialar heç bir halda həqiqəti əks etdirmir. İlk öncə qeyd edək ki, 30 ilə yaxın müddətdə Azərbaycanın ərazilərini məhz elə istinad etdiyi beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə, BMT nizamnaməsinə, Alma-Ata bəyannaməsinə zidd olaraq işğal altında saxlayan ölkənin Ermənistan olduğunu, hal-hazırda da qonşularına qarşı ərazi iddialarının mövcudluğunu nəzərə alaraq, Ermənistanın silahlanmasının regional sülh və təhlükəsizliyə necə təhdid olduğunu anlamaq çətin deyil.
Ermənistan tərəfinin guya Azərbaycanın hərbi büdcəsinin ölkənin ümumi daxili məhsulunun (ÜDM) 14-15%-ni təşkil etdiyini və bunun Ermənistandan qat-qat çox olduğunu bildirməsi aidiyyəti beynəlxalq təşkilatların hərbi büdcə ilə bağlı yaydıqları məlumatlara tamamilə ziddir və bu dəfələrlə şişirdilmiş rəqəmdir. Bununla yanaşı, Ermənistanın hərbi xərclərini ötən illə müqayisədə 46% artırması Ermənistanın militarizasiyasını sübut edən növbəti göstəricidir.  Bununla yanaşı, Azərbaycanın guya İtaliyadan silah aldığı barədə Baş nazir tərəfindən səslənən iddia həqiqəti əks etdirmir.
Minsk Qrupu ilə bağlı Baş nazirin mövqeyinə nəzər saldıqda da açıq-aydın görmək mümkündür ki, Ermənistan tərəfinin keçmiş münaqişənin qalığı olan Minsk qrupunun bərpasına yönələn cəhdləri bu ölkənin Azərbaycana qarşı gizli gündəminin mövcud olduğunu nümayiş etdirir.
Ermənistan Baş nazirinin bu problemləri göz ardı edilə biləcəyi ilə bağlı məntiqi, bu ölkənin dayanıqlı sülhdə maraqlı olmadığını və yalnız bu vəziyyəti gələcəkdə yenidən Azərbaycana qarşı təcavüzə başlamaq üçün ehtiyat variant kimi saxlamağa çalışdığını göstərir.
Ermənistan sülh prosesinə ciddi yanaşdığını sübut etmək üçün ziddiyyətli bəyanatlar və təxribatçı addımlardan çəkinməli, beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə öz əməlləri ilə və real addımlara hörmət etdiyini göstərməlidir.

No:319/24, Commentary by Aykhan Hajizada, Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs, on the remarks expressed by the Prime Minister of Armenia against Azerbaijan at the press conference on 31 August
Regrettably, the Prime Minister of Armenia once again made a series of statements at the press conference on 31 August contradicting the Azerbaijan-Armenia normalization process and the efforts to ensure peace and security in the region.
Allegations about the territorial claims against Armenia in the Constitutional Act of Azerbaijan are completely false. An attempt to draw parallels and balance the Constitution of Azerbaijan and the Constitution of Armenia is unacceptable. None of the international partners accept this claim of Armenia, and everyone knows it is frivolous. Unlike the Constitution of Armenia, the Constitutional Act on State Independence of 1991 and the Declaration of Independence of 1918 referred to in the Constitution of Azerbaijan do not contain any territorial claims against Armenia. Which territories were part of Azerbaijan during the First Republic of Azerbaijan and when they integrated into Armenia are historical facts and these facts cannot be denied. Currently, this does not mean that there are any territorial claims against Armenia in Azerbaijan’s legislation.
The reference by the Armenian side to the provision in the draft peace agreement that “neither party may invoke its domestic legislation for not implementing its obligations under the peace agreement” to support the statement that the territorial claim in its Constitution is harmless is null and void. It is a well-known fact that no international agreement can have a superiority over the Constitution.
Therefore, no matter in what form the Armenian side intends to sign the “peace agreement,” the major condition for signing the real and sustainable peace agreement is ending the continuing territorial claim of Armenia against Azerbaijan that is enshrined within its multiple legal and political documents, most importantly in the Constitution of Armenia that openly refers to the Declaration of Independence of Armenia calling for “reunion of Armenia and Nagorno-Karabakh.”
Furthermore, the allegations made by the Prime Minister when justifying Armenia’s mass militarization efforts do not reflect the reality in any case. First of all, let us note that Armenia is the country that has kept the territories of Azerbaijan under the occupations for nearly 30 years contrary to the norms and principles of international law, the UN Charter, and the Alma-Ata Declaration that she refers to, and it is not difficult to understand how the militarization of Armenia is a threat to regional peace and security taking into account the existence of territorial claims against its neighbors.
Armenia’s allegations that the military budget of Azerbaijan is 14-15% of the country’s gross domestic product (GDP) and exceeds multiple times Armenia’s relevant budget is completely contrary to the information disseminated by international organizations about the military budget, and this figure is repeatedly exaggerated. In addition, the increase of Armenia’s military expenditures by 46% compared to last year is another indicator that proves Armenia’s militarization. At the same time, the claim made by the Prime Minister that Azerbaijan allegedly bought weapons from Italy does not reflect the reality.
Concerning the position of the Prime Minister on the Minsk Group, it is possible to see that the attempts of the Armenian side to restore the Minsk Group, which is a remnant of the past conflict, demonstrate that this country has a hidden agenda against Azerbaijan.
The logic of the Prime Minister of Armenia that these problems can be ignored shows that this country is not interested in sustainable peace and is only trying to keep this situation as a backup option to start aggression against Azerbaijan once again in the future.
In order to prove that it is serious about the peace process, Armenia should refrain from contradictory statements and provocative steps, and show that it respects the norms and principles of international law with its actions and real steps.