No:314/25, Azərbaycan Respublikasının Asiyada Qarşılıqlı Əməkdaşlıq və Etimad Tədbirləri üzrə Müşavirəyə (AQEM) Sədrliyi çərçivəsində Yüksək Səviyyəli Şəxslər Komitəsi və Xüsusi İşçi Qrupunun iclaslarına dair mətbuat məlumatı
21 iyul 2025 22:22
21 iyul tarixində Astana şəhərində Asiyada Qarşılıqlı Əməkdaşlıq və Etimad Tədbirləri üzrə Müşavirənin (AQEM) Katibliyinin yeni inzibati binasinda Azərbaycan Republikasının Sədrliyi ilə Müşavirənin Yüksək Səviyyəli Şəxslər Komitəsi və Xüsusi İşçi Qrupunun iclasları keçirilib.
Komitənin iclası çərçivəsində AQEM-ə üzv dövlətlər arasında qarşılıqlı əməkdaşlığın əsas istiqamətləri üzrə fikir mübadiləsi aparılıb. Bu kontekstdə, Azərbaycan Respublikasının “Daha güclü AQEM: rəqəmsallaşma, əlaqəlilik və Asiyada dayanıqlı inkişaf” mövzusunda AQEM-də sədrliyi çərçivəsində aktiv fəaliyyəti, həyata keçirilən və praktiki nəticəyə yönəlmiş təşəbbüsləri üzv dövlətlər tərəfindən təqdir olunub.
AQEM-in institusional gücləndirilməsi, sahəvi əməkdaşlığın və etimad quruculuğu tədbirlərinin səmərəliliyinin artırılması və AQEM-in beynəlxalq təşkilatlar ilə əməkdaşlığı istiqamətində Sədrliyin prioritetlərinin icrasında əldə edilmiş nailiyyətlər nəzərdən keçirilib və son 7 ay ərzində Azərbaycanın AQEM-də Sədrliyi zamanı atılan addımlar yüksək qiymətləndirilib.
Tədbirdə ətraf mühit ölçüsü üzrə etimad tədbirlərinin illik icrası nəzərdən keçirilib. Üzv dövlətlər AQEM məkanında dayanıqlı inkişafın təmin olunması və ətraf mühitin mühafizəsi sahəsində görülmüş tədbirlər barədə məlumat verilib. Azərbaycanın COP29 sədrliyi çərçivəsində əldə edilmiş tarixi nəticələr təqdir olunub.
Komitənin iclasında, həmçinin, Sədrliyin təşəbbüsü ilə irəlilədilən AQEM-in Qadınlar Şurası və Maliyyə Sammitinin təsisi ilə bağlı müvafiq qərarlar qəbul edilib.
Bundan əlavə, AQEM məkanında qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər üzrə fikir mübadiləsi aparılıb.

No:314/25, Press release on the meetings of the Senior Officials Committee and the Special Working Group held within the framework of Azerbaijan’s Chairmanship of the Conference on Interaction and Confidence-Building Measures in Asia (CICA)
21 July 2025 22:22
On 21 July, meetings of the Senior Officials Committee and the Special Working Group of the Conference on Interaction and Confidence-Building Measures in Asia (CICA) were held under the Chairmanship of the Republic of Azerbaijan at the new administrative building of the CICA Secretariat in the city of Astana.
Within the framework of the Committee meeting, views were exchanged on key areas of cooperation among CICA member states. In this context, Azerbaijan’s active role during its Chairmanship of CICA under the theme “Stronger CICA: digitalization, connectivity, and sustainable development in Asia,” as well as its practical and result-oriented initiatives, were highly appreciated by member states.
Progress achieved in implementing the Chairmanship’s priorities—strengthening the institutional capacity of CICA, enhancing the effectiveness of sectoral cooperation and confidence-building measures, and expanding cooperation with international organizations—was reviewed, and the steps taken by Azerbaijan during its seven-month Chairmanship were commended.
During the event, the annual implementation of confidence-building measures in the environmental dimension was also reviewed. Member states were informed about actions undertaken to ensure sustainable development and environmental protection within the CICA area. The historic outcomes achieved under Azerbaijan’s COP29 Chairmanship were appreciated.
At the Committee meeting, relevant decisions were also adopted on the establishment of the CICA Women’s Council and the Financial Summit, initiatives advanced under Azerbaijan’s Chairmanship.