No:314/24, Mətbuat xidməti idarəsinin rəisi Ayxan Hacızadənin Avropa İttifaqının xarici siyasət və təhlükəsizlik məsələləri üzrə mətbuat katibi Peter Stano və Almaniya Parlamentinin üzvü Frank Şvabenin ölkəmiz əleyhinə səsləndirdiyi fikirlərə dair medianın suallarına cavabı
24 avqust 2024 22:40
Sual 1: Avropa İttifaqının (Aİ) xarici siyasət və təhlükəsizlik məsələləri üzrə mətbuat katibi Peter Stano 23 avqust tarixində “Politico” qəzetinə müsahibə zamanı, “Azərbaycanda ötən ildən bəri müstəqil jurnalistlərin, hüquq müdafiəçilərinin, vətəndaş cəmiyyəti nümayəndələrinin həbs olunduğunu” bildirərək, onların azad olunmasına dair çağırışlar edib. Onun bu fikirlərinə münasibətinizi öyrənmək istərdik.
Cavab: Avropa İttifaqının mətbuat katibinin ölkəmizdə insan hüquqları ilə bağlı bu kimi qərəzli iddiaları tərəfimizdən dəfələrlə cavablandırılıb. Azərbaycanda hər hansı bir vətəndaşın siyasi əqidəsinə və ya fikirlərinə görə təqib olunduğu, özlərini jurnalist və ya hüquq müdafiəçisi kimi təqdim edən şəxslər barədə cinayət işlərinin siyasi motivli olduğuna dair fikirlər kökündən yanlışdır və qəbuledilməzdir.
Dövlətə xəyanət, müəyyən fəaliyyətlərin qeyri-qanuni maliyyələşdirilməsi, qanunsuz maliyyə əməliyyatları və s. kimi bir sıra cinayət araşdırmaları ilə əlaqədar saxlanılan şəxslərin məsələsi müvafiq cinayət-prosessual qanunverciliyin tələbləri çərçivəsində həyata keçirilir və proses tam şəffafdır.
Cinayət işlərinin və təhqiqatların, habelə məhkəmə qərarlarının nəticələrini gözləmək əvəzinə, təqsirləndirilən şəxslərin azad edilməsi üçün Azərbaycana çağırışların edilməsi hüquqi prosedurlarla açıq ziddiyyət təşkil edir, məhkəmə hakimiyyətinə müdaxilə cəhdidir və Avropa İttifaqının təbliğ etdiyi dəyərlərə ziddir.
Təəssüf hissi ilə qeyd edirik ki, Aİ-nin bir sıra üzv ölkələrində insanların fundamental hüquq və azadlıqlarının pozulması, siyasi təqiblər nəticəsində həbs edilmiş şəxslərin həbsxanalarda və “sarı gödəkçələr” kimi aksiyalarda həyatlarını itirməsi, habelə Yeni Kaledoniyada aksiyaların qanla boğulması kimi hallara biganə qalması ikili standartların bariz nümunəsidir.
Avropa İttifaqının bir sıra institutları Azərbaycana qarşı təxribatlara son qoymalıdır.
Sual 2: Almaniya Parlamentinin üzvü Frank Şvabe “Azadlıq Radiosunda” 23 avqust tarixində dərc edilmiş müsahibəsi zamanı, Azərbaycanın Avropa Şurasında üzvlükdə maraqlı olmadığını bildirərək, Azərbaycanın Avropa Şurasının təbliğ etdiyi dəyərlərə sadiq olmamaqda ittiham edib, Avropa Şurasının Parlament Assambleyasının (AŞPA) Milli Məclisə seçkilərdə müşahidəçi kimi dəvət olunmamasına irad bildirib, ölkə rəhbərliyinə qarşı təhqiramiz ifadələr səsləndirib. XİN-in buna dair şərhi nədir?
Cavab: İlk növbətə qeyd etmək istərdim ki, bir sıra korrupsiya hallarında, qaranlıq biznes əlaqələrində adı hallanan Frank Şvabenin Azərbaycan və ölkə rəhbərliyi barədə səsləndirdiyi fikirlər bu insanın nə dərəcədə qərəzli, saxta və ikiüzlü siyasətçi olduğunu nümayiş etdirir. Siyasi sabitlik, iqtisadi inkişaf və tərəqqi göstəricilərinə görə lider ölkələrdən olan Azərbaycanın siyasi rəhbərliyinə qarşı səslənən fikirlər ilk növbədə ölkənin uğurlarına qarşı qərəz kimi dəyərləndirilir. Bununla yanaşı, 30 ilə yaxın işğal altında olan torpaqlarımızın azad olunması istiqamətində tərəfimizdən atılan addımlar və apardığımız müstəqil siyasətin Şvabe kimi şəxslərin məkrli niyyətləri ilə üst-üstə düşmədiyi, onları narahat etdiyi bir faktdır.
Frank Şvabeyə yaxşı məlumdur ki, AŞPA müşahidəçilərinin Milli Məclisə seçkiləri müşahidə etməyə dəvət olunmamasının yeganə səbəbi Almaniya rəsmiləri tərəfindən daxil olmaqla ölkəmizə verilən siyasi səviyyədə vədlərə baxmayaraq, Azərbaycan nümayəndə heyətinin mandatının hələ də bərpa edilməməsidir.
Azərbaycan-Rusiya ilə münasibətlərdən narahatlıq ifadə edən Şvabenin Almaniyada və AŞPA-da Rusiya ilə əməkdaşlıqda olan, hətta bu gün Rusiyanın “Qazprom” şirkəti ilə yaxından əməkdaşlıq edən şəxslərdən danışması yerinə düşərdi.
Bununla yanaşı, Azərbaycanın BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) sədrliyinin bu prosesə aidiyyəti olmayan siyasi motivlərlə şərtləndirilməsi, ölkəmizin öhdəliyi daxil olmaqla, iqlim dəyişikliyi ilə mübarizənin mahiyyətinə zidd fikirlər səsləndirilməsi Şvabenin Azərbaycana qarşı qərəzini növbəti dəfə nümayiş etdirir.
Şvabenin COP29 çərçivəsində ölkəmizə səfər etmək niyyətinə gəldikdə qeyd edək ki, AŞPA-da Azərbaycan nümayəndə heyəti əleyhinə səs vermiş şəxslər “arzuolunmaz şəxslər” siyahısına salınıb. AŞPA-da nümayəndə heyətimizin mandatı bərpa olunmayanədək sözügedən şəxslər Azərbaycana gəldikləri təqdirdə, onlara ölkə ərazisinə daxil olmağa icazə verilməyəcək.
Azərbaycan beynəlxalq səviyyədə üzərinə götürdüyü öhdəliklərə sadiqdir, bu öhdəlikləri yaxşı anlayır. Bununla yanaşı, bu öhdəliklərin yalnız birtərəfli və ikili standartlar əsasında tətbiq edilməsinə, onlardan sui-istifadə edilərək ölkəmizə qarşı qərəzli yanaşmaların tətbiq edilməsinə yol verilməyəcəyini bir daha diqqətə çatdırırıq.

No:314/24, Response by the Head of the Press Service Department Aykhan Hajizada to the media inquiries concerning anti-Azerbaijan remarks by Peter Stano, Spokesperson for foreign affairs and security policy of the European Union and German MP Frank Schwabe
24 August 2024 22:40
Question 1: In an interview with Politico on 23 August, Peter Stano, Spokesperson for foreign affairs and security policy of the European Union (EU) noting that “detentions of independent journalists, human rights defenders and civil society representatives took place in Azerbaijan since late last year,” called for their release. We would like to know your perspectives regarding these remarks.
Answer: Such biased allegations of the EU Spokesperson regarding the human rights in Azerbaijan have been repeatedly responded by us. Opinions that any Azerbaijani citizen is being prosecuted due to their political beliefs or viewpoints, or that criminal proceedings involving individuals introducing themselves as journalists or human rights advocates have political motives are fundamentally improper and unacceptable.
Detention of individuals for offenses such as treason, financing of particular illegal activities, illicit financial transactions, etc. is conducted in accordance with the requirements of the relevant criminal procedural legislations, and the process is fully transparent.
Instead of waiting for the outcomes of criminal cases and investigations, as well as court decisions, calls on Azerbaijan to release suspects are in direct contradiction with the legal procedures, an attempt to interfere with the judicial authority, and is a violation of the values promoted by the European Union.
We regretfully note that indifference by the EU to the violation of the fundamental rights and freedoms of people in a number of its member states, the loss of lives in prisons as a result of political persecution and during the protests such as “yellow vests,” as well as bloodshed in protests in New Caledonia are examples of double standards.
A number of institutions of the EU must put an end to provocations against Azerbaijan.
Question 2: In an interview with Radio Liberty dated 23 August, German MP Frank Schwabe noting that Azerbaijan is not interested in the Council of Europe membership, accused Azerbaijan in non-adhering to the values that the Council of Europe promotes, not inviting the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) as an observer at the elections to the Milli Majlis of Azerbaijan, and made insulting statements against the country’s leadership. How would the Foreign Ministry comment on this?
Answer: First and foremost, I would like to point out that the views regarding Azerbaijan and the country’s leadership expressed by Frank Schwabe, whose name was mentioned in a number of corruption cases and is connected with murky business links, demonstrate how biased, deceptive, and hypocritical this politician is. Opinions expressed against the political leadership of Azerbaijan, ranked among the top countries in terms of political stability, economic development, and progress, are largely viewed as a bias against the country’s achievements. At the same time, it is a fact that the efforts we have taken to liberate our lands, which have been under the occupation for almost 30 years, and the independent policies we have implemented do not align with the nefarious intentions of individuals like Schwabe, and that distress them.
Frank Schwabe is well aware that the only reason PACE observers were not invited to observe the Milli Majlis elections is that the Azerbaijani delegation’s mandate has not yet been restored, despite promises made to Azerbaijan on the political level, including by the German officials.
It would be fitting for Schwabe, who expressed worry over Azerbaijan-Russia relations, to talk about the persons who collaborate with Russia in Germany and PACE, including close cooperation with Russia’s “Gazprom” corporation nowadays.
Moreover, conditioning of Azerbaijan’s presidency of the 29th session of the Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change (COP29) on political motives irrelevant to this process, expressing views opposed to the essence of the fight against climate change, including Azerbaijan’s commitment, once again demonstrated Schwabe’s predisposition against Azerbaijan.
Regarding Schwabe’s desire to visit Azerbaijan within the framework of COP29, it is important to note that the individuals who voted against the Azerbaijani delegation at PACE have been placed on the list of “personae non gratae.” If the aforementioned individuals are to visit Azerbaijan before our delegation’s mandate in PACE is restored, they will be denied entry into the country.
Azerbaijan is committed to its international obligations, and understands them well. Nonetheless, we reiterate once again that application of those obligations only on the basis of one-sided and double standards, and while misusing them taking prejudiced approaches towards Azerbaijan will be prevented.