No:309/25, Nazir Ceyhun Bayramovun Niderland Krallığının Azərbaycan Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
15 iyul 2025 17:08
15 iyul 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Niderland Krallığının Azərbaycan Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Paulin Eyzemanı ölkəmizdəki diplomatik fəaliyyətinin başa çatması münasibətilə qəbul edib.
Nazir Ceyhun Bayramov ölkəmizdə səmərəli diplomatik fəaliyyətinə görə səfir Paulin Eyzemaya təşəkkür edib, ona gələcək fəaliyyətində uğurlar arzulayıb.
Görüşdə Azərbaycan və Niderland arasında mövcud ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlıq gündəliyində duran məsələlər, habelə postmünaqişə dövründə bölgədə mövcud vəziyyət və reallıqlar müzakirə olunub.
Nazir Ceyhun Bayramov qarşı tərəfi bölgədə mövcud vəziyyət və reallıqlar, habelə Azərbaycan-Ermənistanla normallaşma prosesi barədə məlumatlandırıb.
Səfir Paulin Eyzema 5 ilə yaxın müddətdə Niderlandın Azərbaycanda səfiri kimi fəaliyyətini hər zaman xatırlayacağını vurğulayaraq, ona fəaliyyətində göstərilən dəstəyə görə təşəkkür edib.

No:309/25, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Kingdom of the Netherlands to the Republic of Azerbaijan
15 July 2025 17:08
On 15 July 2025, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Kingdom of the Netherlands to the Republic of Azerbaijan, Pauline Eizema, on the occasion of the completion of her diplomatic mission in the Republic of Azerbaijan.
Minister Jeyhun Bayramov thanked Ambassador Pauline Eizema for her effective diplomatic activity in the country and wished her success in her future endeavors.
During the meeting, issues on the bilateral and multilateral cooperation agenda between Azerbaijan and the Netherlands, as well as the current situation and realities in the region in the post-conflict period, were discussed.
The importance of mutual visits, contacts within the framework of various international events, and the mechanism of political consultations between the Ministries of Foreign Affairs for discussing the current state and prospects of bilateral relations was noted.
Minister Jeyhun Bayramov informed the other side about the existing situation and realities in the region, as well as the normalization process between Azerbaijan and Armenia.
Ambassador Pauline Eizema emphasized that she would always remember her nearly five-year tenure as the Ambassador of the Netherlands to Azerbaijan and expressed her gratitude for the support provided during her mission.