No:295/24, Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat xidmətinin rəhbəri Ayxan Hacızadənin Birləşmiş Krallığın Vudstok şəhərində keçirilən Avropa Siyasi İcmasının Zirvə toplantısında Fransa Prezidenti Emmanuel Makronun mətbuat konfransı zamanı Azərbaycanla bağlı söylədiyi fikirlərə dair şərhi
18 iyul 2024 23:57
Təəssüf ki, Fransa Prezidenti Emmanuel Makronun Avropa Siyasi İcmasının Zirvə toplantısında Ermənistanın hərbiləşdirmə siyasətinə haqq qazandıran və Azərbaycana qarşı açıq qərəzli mövqe nümayiş etdirən fikirləri Fransanın regionda gərginlik yaratmaq və sülh prosesinə mane olmaq cəhdlərinin daha bir bariz nümunəsidir.
Fransa tərəfinə xatırladırıq ki, Azərbaycanın suveren ərazilərində Ermənistanın 30 il davam edən işğalına son qoymaq, Azərbaycanın suverenliyini və ərazi bütövlüyünü bərpa etmək üçün apardığımız müharibə ölkəmizin beynəlxalq hüquq çərçivəsində legitim hüququ idi. Azərbaycanın istənilən səyi, o cümlədən hərbi potensialının gücləndirilməsi ədalətli məqsədə yönəlib və yönəlməkdədir. Lakin, bunu işğalçı dövlət olan Ermənistana münasibətdə söyləmək olmaz.
30 ilə yaxın Azərbaycan ərazilərini işğal altında saxlayan, bir milyona yaxın azərbaycanlını öz doğma yurd-yuvasından didərgin salmış, kütləvi qırğınlar və insanlığa qarşı cinayətlər törətmiş Ermənistanın Fransa tərəfindən sülhsevər ölkə kimi təqdim etməsi bu ölkənin həm vasitəçilik dövründə, həm də 44 günlük vətən müharibəsindən sonra apardığı siyasətin nə qədər ədalətsiz olduğunu nümayiş etdirir.
Onu da xatırlatmaq istərdik ki, münaqişənin sülh yolu ilə həllinə töhfə verməyən, Ermənistanın Azərbaycan ərazilərinin işğalına son qoymağın qarşısını alan məhz Fransa kimi dövlətlərin Ermənistanın 30 ilə yaxın müddətdə təcavüzünü ört-basdır edən siyasəti olub.
Qeyd olunanları nəzərə alaraq bir daha bildiririk ki, Fransanın sülhə xidmət etməyən və regionda sabitliyi pozan səyləri heç bir nəticə verməyəcək.

No:295/24, Commentary by MFA Spokesperson Aykhan Hajizada on the remarks related to Azerbaijan made by the French President Emmanuel Macron during the Press Conference at the European Political Community Summit in Woodstock, United Kingdom
18 July 2024 23:57
Unfortunately, the remarks by the French President Emmanuel Macron at the European Political Community Summit justifying Armenia’s militarization policy and displaying open bias against Azerbaijan, is another vivid example of France’s efforts to create a tension in the region and obstruct the peace process.
We remind France of the fact that Azerbaijan’s war to end Armenia’s 30-years-long occupation on its sovereign territories, and to restore the sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan was our legitimate right under international law. Any efforts of Azerbaijan, including strengthening its military capabilities was and is aimed at a just cause, which could not be said with regard to an aggressor state Armenia.
Presenting Armenia by France as a peaceful country, which occupied the territories of Azerbaijan for nearly 30 years, displaced almost one million Azerbaijanis from their native lands, and committed massacres and crimes against humanity, demonstrates how unfair is the policy of this country conducted both during its mediation period and following the 44-day patriotic war.
We would also like to recall that it was the policy of countries like France covering up Armenia’s aggression for almost 30 years that did not contribute to peaceful resolution, preventing to end Armenia’s occupation of Azerbaijan’s territories.
In light of the aforementioned, we reiterate once again that the efforts of France, which do not serve peace and destabilize the situation in the region, will not yield any results.