No:294/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin BMT-nin Cenevrə Bölməsinin Baş direktorunun Qoşulmama Hərəkatının Gənclər Şəbəkəsinin nümayəndələri ilə görüşünə dair məlumatı
17 iyun 2022 21:25
17 iyun 2022-ci il tarixində ADA Universitetində BMT-nin Cenevrə Bölməsinin Baş direktoru, BMT Baş katibinin müavini xanım Tatyana Valovayanın Qoşulmama Hərəkatının Gənclər Şəbəkəsinin nümayəndələri və ADA Universitetinin tələbələri ilə görüşü baş tutub.
T.Valovaya çıxışında müasir dünyanın qarşılaşdığı çoxsaylı çağırışlar, o cümlədən iqlim dəyişikliyi, COVID-19 pandemiyası nəticəsində  daha da kəskinləşən sosial və iqtisadi çağırışlar, qida təhlükəsizliyi, BMT-nin Dayanıqlı İnkişaf Gündəliyinin icrası istiqamətində səylərin gücləndirilməsinin vacibliyi barədə danışıb. Qlobal çağırışların öhdəsindən gəlmək üçün qlobal həll yollarının tələb olunduğunu qeyd edən Baş direktor dövlətlərin, beynəlxalq təşkilatların, qeyri-hökumət təşkilatların, akademik dairələrin, özəl sektorun, vətəndaş cəmiyyətinin iştirakı ilə çoxtərəfli sistemin vacibliyinə diqqət çəkib. T.Valovaya qlobal çağırışların həlli üzrə müzakirələrdə gənclərin iştirakının vacibliyindən danışarkən Azərbaycanın təşəbbüsü ilə Qoşulmama Hərəkatının Gənclər Şəbəkəsinin təsis edildiyini təqdir edib.

No:294/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of the Director-General of the UN Geneva Office with representatives of the Non-Aligned Movement Youth Network
17 June 2022 21:25
On June 17, 2022, ADA University hosted a meeting between Director-General of the United Nations Office at Geneva, UN Under-Secretary-General Tatiana Valovaya and representatives of the Non-Aligned Movement Youth Network and ADA University students.
In her speech, T.Valovaya outlined many challenges facing the modern world, including climate change, social and economic challenges exacerbated by the COVID-19 pandemic, food security, and the need to intensify efforts to implement the UN Sustainable Development Agenda. Noting that global solutions are needed to meet global challenges, the Director General stressed the importance of a multilateral system with the participation of states, international organizations, non-governmental organizations, academia, the private sector and civil society. Speaking about the importance of youth participation in discussions on addressing global challenges, T.Valovaya praised the establishment of the Non-Aligned Movement Youth Network upon the initiative of Azerbaijan.