No:290/25, İnkişafın Maliyyələşdirilməsi üzrə IV Qlobal Konfransda keçirilmiş tədbirlər barədə mətbuat məlumatı
03 iyul 2025 09:58
İspaniyanın Sevilya şəhərində İnkişafın Maliyyələşdirilməsi üzrə IV Qlobal Konfrans keçirilir.
Tədbirdə ölkəmizi Azərbaycan nümayəndə heyətinin rəhbəri, Baş nazirin müavini Samir Şərifov təmsil edir.
Konfrans çərçivəsində 1 və 2 iyul tarixlərində Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyi tərəfindən beynəlxalq inkişafa yardım və iqlim maliyyəsi mövzularında yüksək səviyyəli müzakirələr təşkil olunub.
1 iyul tarixində XİN-in Azərbaycan Beynəlxalq İnkişafa Yardım Agentliyinin (AIDA) təşəbbüsü, BMT-nin Cənub-Cənub Əməkdaşlığı üzrə Ofisinin (UNOSSC) birgə təşkilatçılığı, habelə İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatının (OECD) İnkişafa Yardım Komitəsinin (DAC) tərəfdaşlığı ilə “Yeni İnkişaf Tərəfdaşları: Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə Nail Olmaq üçün Cənub-Cənub Əməkdaşlığının Gücləndirilməsi” adlı tədbir keçirilib.
Tədbirdə Yeni İnkişaf Tərəfdaşlarının Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə (DİM) nail olunması, eləcə də qlobal çağırışlara daha effektiv cavab verilməsi baxımından yeni və inklüziv əməkdaşlıq modellərinin əhəmiyyəti kimi mövzular ətrafında müzakirələr aparılıb.
Tədbirdə DİM-lərə nail olunması istiqamətində Azərbaycan kimi yeni inkişaf tərəfdaşlarının beynəlxalq səviyyədə apardığı işin əhəmiyyətindən və həmin fəaliyyətlərin daha sıx əlaqələndirmə və əməkdaşlıq vasitəsilə səmərəliliyinin artırılması imkanlarından bəhs olunub.
Qlobal şimal və qlobal cənub arasında inkişafa yardım sahəsində təcrübə və bilik mübadiləsi prosesində COP29 zamanı ölkəmizin təşəbbüsü ilə yaradılmış beynəlxalq səviyyəli Bakı İqlim və Sülh Fəaliyyəti Mərkəzinin (“Baku Hub”) mümkün roluna diqqət yönəlib.
2 iyul tarixində isə “COP29-un maliyyə nəticələrinin tətbiqi: dayanıqlı inkişaf üçün iqlim fəaliyyəti” adlı xüsusi tədbir təşkil olunub.
Tədbirin açılış hissəsində çıxış edən COP29-un prezidenti, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin İqlim məsələləri üzrə nümayəndəsi Muxtar Babayev iqlim maliyyəsinin, və bu xüsusda COP29-da qəbul edilmiş tarixi qərarların əhəmiyyətinə vurğu edib. O, COP29 sədrliyinin qlobal iqlim fəaliyyətinə uğurla töhfə verməyə davam edəcəyini iştirakçıların diqqətinə çatdırıb.
Daha sonra, XİN-in xüsusi tapşırıqlar üzrə səfiri Elşad İskəndərov iqlim maliyyəsi təminatının iqlimə həsas və münaqişələrdən əziyyət çəkən ölkələr üçün vacib rol oynadığına diqqət çəkərək, həmin ölkələrə beynəlxalq yardım və iqlim maliyyəsinin artırılması istiqamətində fəaliyyət aparan “Baku Hub” barədə məlumat verib.
Qlobal Konfrans, hər 10 ildən bir keçirilir. Bu ilki tədbirdə 164 dövlətin və 49 beynəlxalq təşkilatın iştirakı ilə təşkil olunur.

No:290/25, Press release on events held within the framework of the 4th International Conference on Financing for Development
03 July 2025 09:58
The 4th International Conference on Financing for Development is being held in the city of Seville, Kingdom of Spain.
At the event, our country is represented by the head of the Azerbaijani delegation, Deputy Prime Minister Samir Sharifov.
Within the framework of the conference, on 1 and 2 July, the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan organized high-level discussions on international development assistance and climate finance.
On 1 July, an event titled “New Development Partners: Strengthening South-South Cooperation to Achieve the Sustainable Development Goals (SDGs)” was held at the initiative of the Azerbaijan International Development Agency (AIDA) of the Ministry of Foreign Affairs, co-organized with the United Nations Office for South-South Cooperation (UNOSSC), and in partnership with the Development Assistance Committee (DAC) of the Organisation for Economic Co-operation and Development (OECD).
The event featured discussions on topics such as the role of new and inclusive cooperation models in achieving the SDGs and responding more effectively to global challenges.
The importance of the work carried out at the international level by new development partners such as Azerbaijan in achieving the SDGs, as well as opportunities to enhance the effectiveness of such efforts through closer coordination and cooperation, was highlighted.
The meeting also highlighted to the potential role of the international Baku Climate and Peace Action Hub (“Baku Hub”), established at Azerbaijan’s initiative during COP29, in facilitating the exchange of experience and knowledge in development assistance between the Global North and the Global South.
On 2 July, a special event titled “Implementing COP29 Financial Outcomes: Climate Action for Sustainable Development” was organized.
In his opening remarks, COP29 President and Representative of the President of the Republic of Azerbaijan on Climate Issues, Mukhtar Babayev, emphasized the importance of climate finance and, in this context, the historic decisions adopted at COP29. He noted that the COP29 Presidency will continue to contribute successfully to global climate action.
Subsequently, Ambassador-at-Large of the Ministry of Foreign Affairs Elshad Iskandarov highlighted the critical role of climate finance for climate-vulnerable and conflict-affected countries and provided information about the “Baku Hub,” which works to increase international assistance and climate financing for such countries.
The Global Conference is held once every ten years. This year’s event is organized with the participation of 164 states and 49 international organizations.