No:280/23, Nazir Ceyhun Bayramovun Ermənistan tərəfindən əsir götürülmüş azərbaycanlı əsgərlərlə bağlı BMT Baş katibinə ünvanlandığı məktubunun BMT Təhlükəsizlik Şurasının və Baş Assambleyasının sənədləri kimi yayılmasına dair mətbuat məlumatı
24 may 2023 14:50
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun Ermənistan tərəfindən əsir götürülmüş azərbaycanlı əsgərlər Bəbirov Aqşin Qabil oğlu və Axundov Hüseyn Əhliman oğlu bağlı BMT Baş katibinə ünvanlandığı məktubu BMT Təhlükəsizlik Şurasının və Baş Assambleyasının sənədləri kimi yayılıb.
Məktubda əlverişsiz hava şəraiti ilə əlaqədar yollarını azaraq itkin düşmüş, daha sonra Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən əsir götürülmüş, işgəncə və digər qeyri-insani davranışlara məruz qalmış, barələrində qurama məhkəmə işi qurulmuş Azərbaycan Ordusunun əsgərlərinin Ermənistan tərəfindən beynəlxalq humanitar hüquqa və öhdəliklərinə zidd olaraq Azərbaycana geri qaytarılmaması barədə ciddi narahatlıq ifadə olunur.
Sosial şəbəkələrdə və digər ictimaiyyətə açıq mənbələrdə törədilmiş işgəncə və digər cinayət əməllərinin sübut olunmasına baxmayaraq, Ermənistan tərəfinin bu əməlləri törədənləri cəzalandırmaq əvəzinə, Azərbaycan əsgərlərindən sövdələşmə subyekti kimi istifadəyə cəhd etməsi BMT Baş Katibinin diqqətinə çatdırılır.
Bu məqsədlə, Azərbaycan əsgərləri ilə bağlı qondarma ittihamlarda “Məhkəmə prosesi”nin təşkil edildiyi və Aqşin Bəbirov barədə 11 il 6 ay 15 gün həbs qərarının verildiyinə etiraz bildirilir.
Məktubda əsir götürülmüş Azərbaycan əsgərləri ilə bağlı Ermənistan rəsmiləri tərəfindən bir-biri ilə ziddiyyət təşkil edən açıqlamaların verildiyi və bu cür məsuliyyətsiz davranışı ilə Ermənistanın beynəlxalq humanitar hüquqa və humanizm prinsiplərinə məhəl qoymadığının bir daha nümayiş etdirildiyi qeyd olunur.
Ermənistan tərəfinin bu məsuliyyətsiz addımla ölkəmizin erməni əsirlərinin, xüsusilə də yolu azaraq sərhədi keçmiş 10-dan artıq erməni hərbçinin qeyd-şərtsiz dərhal geri qaytarılması üzrə etimad quruculuğu tədbirlərinə qarşılıq verməməsinin Ermənistanın bölgədə barışıq və etimad yaradılması tədbirlərində maraqlı olmadığını göstərdiyi diqqətə çatdırılır.
Ermənistan tərəfinin bütün bu təxribatçı addımlarının beynəlxalq ictimaiyyətin Azərbaycan və Ermənistan arasında münasibətlərin normallaşması prosesi ilə bağlı səylərini artırdığı dövrə təsadüf etdiyi xatırlanır. Məktubda bildirilir ki, Ermənistan tərəfindən təşkil olunmuş qondarma “məhkəmə prosesi” iki ölkə xarici işlər nazirləri arasında Vaşinqtonda 4 gün davam edən danışıqlardan bir neçə gün sonra, Avropa İttifaqı və digər tərəfdaşların vasitəçiliyi ilə iki ölkənin dövlət başçılarının görüşü ərəfəsində baş vermişdir.
Məktubun sonunda BMT Baş Katibi Ermənistan tərəfindən beynəlxalq humanitar hüququn kobud pozulması ilə müşayiət olunan bu təxribatçı fəaliyyəti pisləməyə və bu cür təxribatların dərhal dayandırılması, bu ölkənin öz beynəlxalq öhdəliklərinə uyğun olaraq girovluqda olan Azərbaycan əsgərlərini ləyaqət və həyatlarına hörmət prinsipi əsasında dərhal qeyd-şərtsiz azad etməsi üçün Ermənistana təzyiq göstərməyə çağırılır.

No:280/23, Press Release on circulation of the letter of the Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov addressed to the UN Secretary-General as UN Security Council and the General Assembly documents regarding Azerbaijani servicemen captured by Armenia
24 May 2023 14:50
The letter of the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov addressed to the UN Secretary-General regarding Agshin Babirov and Huseyn Akhundov, Azerbaijani servicemen captured by Armenia, was circulated as documents of the UN Security Council and the General Assembly.
The letter expresses serious concern over Armenia's refusal to return the servicemen of the Azerbaijan Army, who got lost due to adverse weather conditions and were subsequently captured by the armed forces of Armenia, and were subjected to torture and other inhumane treatment and initiated a fabricated criminal case, in violation of international humanitarian law and obligations.
It was brought to the attention of the UN Secretary-General that, notwithstanding the evidence demonstrating torture and other criminal acts in social networks and other publicly available sources, Armenia pursues the aim of exploiting the two captured Azerbaijani servicemen as a bargaining chip, instead of bringing the perpetrators to justice.
To that end, the letter expresses protest over the “trial process” on the fabricated accusations against the servicemen of Azerbaijan and the sentencing of Agshin Babirov to prison for 11 years, 6 months, and 15 days.
It is noted in the letter that with this irresponsible behavior and contradictory statements made by Armenian officials regarding servicemen of Azerbaijan, Armenia once again demonstrates its disregard for international humanitarian law and principles of humanism.
Armenia’s failure to reciprocate with this irresponsible step to the confidence-building measures of Azerbaijan for the immediate and unconditional return of the Armenian detainees, especially of more than 10 soldiers who got lost and crossed the border, demonstrates that Armenia is not interested in reconciliation and confidence-building measures in the region.
It is recalled that all these provocative steps of Armenia coincided with redoubled efforts of the international community to advance the normalization process between Azerbaijan and Armenia. The letter states that the aforementioned so-called “trial process” organized by Armenia took place just a few days after four-day negotiations hosted in Washington and on the eve of the meetings of the heads of state of the two countries arranged by the European Union and other partners.
Closing the letter, the UN Secretary-General is called to condemn the provocative action of Armenia, accompanied by a gross violation of international humanitarian law, and for the immediate cessation of such provocations, and to persuade Armenia immediately and unconditionally release Azerbaijani servicemen, in line with its relevant international obligations, based on the principle of respecting their dignity and life.