No:273/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin rəisi L.Abdullayeva, özünü Azərbaycan ərazilərindəki qanunsuz qurumun qondarma nümayəndəsi kimi təqdim edən şəxsin Rusiyanın “RİA-Novosti” agentliyinə müsahibəsinin şərh edilməsi ilə bağlı KİV-in sualını cavablandırır
03 iyun 2022 23:53
Cavab: Rusiyanın dövlət məlumat agentliyinin Azərbaycanın ərazi bütövlüyünə qarşı çıxış edən, böhtan xarakterli və separatçı meylləri təşviq edən məlumatları yayması Azərbaycanla Rusiya arasında mövcud olan dostluq münasibətlərinin ruhuna uyğun gəlmir və beləliklə də ciddi təəssüf doğurur.
Dövlət agentliyinin bu addımı, Azərbaycan Respublikası və Rusiya Federasiyası arasında Dostluq, təhlükəsizlik və strateji tərəfdaşlıq haqqında 1997-ci il tarixli Saziş və Müttəfiqlik qarşılıqlı fəaliyyəti haqqında 2022-ci il tarixli Bəyannamənin “BMT Nizamnaməsinin prinsiplərinə və bir-birlərinin suverenliyi və ərazi bütövlüyünə qarşı yönəlmiş istənilən fəaliyyətdən çəkinmək”, habelə “separatçılıq təhdidlərinə qarşı mübarizə”müddəaları ilə ziddiyyət təşkil edir.
RİA-Novosti agentliyi tərəfindən bu təxribatçı açıqlamaların tirajlanması, həmçinin Rusiya Federasiyasının post-münaqişə mərhələsində bölgədə sülh yaratmaq səylərinə kölgə salır.

No:273/22, Head of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan L.Abdullayeva answers the media's question regarding the interview of the person who introduced himself as a fictitious representative of an illegal organization in the territories of Azerbaijan to Russian “RIA-Novosti” news agency
Answer: The dissemination by the Russian state news agency of information, which contradicts the territorial integrity of Azerbaijan, promotes defamatory and separatist tendencies, does not correspond to the spirit of friendly relations between Azerbaijan and Russia, and thus is deeply regrettable.
This step of the State Agency is contrary to the provisions of the Agreement on Friendship, Security and Strategic Partnership between the Republic of Azerbaijan and the Russian Federation of 1997 and the Declaration on Allied Cooperation of 2022 “to refrain from any activity directed against the principles of the UN Charter and the sovereignty and territorial integrity of each other”, and also “counter the threats of separatism”.
The circulation of these provocative statements by “RIA-Novosti” also overshadows the Russian Federation's efforts to establish peace in the region in the post-conflict phase.