No:270/25, Azərbaycan Respublikasının BMT-nin Ətraf Mühit Proqramının Daimi Nümayəndələr Komitəsi Bürosunun sədri vəzifəsinə seçilməsinə dair mətbuat məlumatı
24 iyun 2025 14:25
24 iyun 2025-ci il tarixində BMT-nin Ətraf Mühit Proqramının Daimi Nümayəndələr Komitəsi (Committee of the Permanent Representatives - UNEP CPR) çərçivəsində Azərbaycan ilk dəfə UNEP CPR Bürosunun sədri vəzifəsinə seçilib.
Ölkəmizin CPR Bürosuna Sədrliyi 2025-2027-ci illəri əhatə edəcəkdir.
UNEP CPR ətraf mühitlə bağlı məsələlər üzrə beynəlxalq müstəvidə prioritetləri müəyyən edən, 193 dövlətin üzv olduğu BMT-nin Ətraf Mühit Assambleyasının daimi fəaliyyət göstərən əsas orqanıdır. CPR Bürosu Assambleyanın qlobal ekoloji siyasət və normalar üzrə qərarlarının hazırlanmasında bir sıra mühüm funksiyaları yerinə yetirir.
Büroda Azərbaycan sədrliyini ölkəmizin Keniyadakı səfiri və UNEP-dəki daimi nümayəndəsi Sultan Hacıyev təmsil edəcəkdir.
Qeyd edək ki, 2024-cü ilin noyabrında COP29-a ev sahibliyi etmiş, ətraf mühitin qorunması və iqlim dəyişmələri sahəsində mübarizədə qlobal fəaliyyəti və təşəbbüsləri ilə beynəlxalq nüfuz qazanmış Azərbaycanın UNEP-lə əməkdaşlığı dinamik şəkildə inkişaf edir.
Azərbaycanın sədr olaraq seçilməsi, eləcə də UNEP-in 2026-cı ildə keçiriləcək “Ümumdünya Ətraf Mühit Günü”nə (WED2026) ev sahibi kimi təsdiqlənməsi bu əməkdaşlığın perspektivlərini nümayiş etdirir.

No:270/25, Press release on the election of the Republic of Azerbaijan as Chair of the Bureau of the Committee of Permanent Representatives of the United Nations Environment Programme
24 June 2025 14:25
On 24 June 2025, within the framework of the Committee of the Permanent Representatives of the United Nations Environment Programme (UNEP CPR), Azerbaijan was elected for the first time as Chair of the UNEP CPR Bureau.
Our country’s Chairmanship of the CPR Bureau will cover the period of 2025–2027.
The UNEP CPR is the main standing body of the United Nations Environment Assembly, which has 193 member states and determines priorities on environmental issues at the international level. The CPR Bureau performs a number of important functions in preparing decisions of the Assembly on global environmental policy and norms.
Azerbaijan’s Chairmanship in the Bureau will be represented by our country’s Ambassador to Kenya and Permanent Representative to UNEP, Sultan Hajiyev.
It should be noted that Azerbaijan, which hosted COP29 in November 2024 and has gained international recognition through its global activities and initiatives in environmental protection and combating climate change, has been developing its cooperation with UNEP dynamically.
Azerbaijan’s election as Chair, as well as its confirmation as the host of the World Environment Day (WED2026) to be held in 2026, demonstrates the prospects of this cooperation.