No:265/25, Nazir Ceyhun Bayramovun Pakistan İslam Respublikasının Baş nazirinin müavini, xarici işlər naziri Məhəmməd İshaq Dar ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
22 iyun 2025 14:31
22 iyun 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Xarici İşlər Nazirləri Şurasının 51-ci sessiyasında iştirakı çərçivəsində Pakistan İslam Respublikasının Baş nazirinin müavini, xarici işlər naziri Məhəmməd İshaq Dar ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan-Pakistan strateji tərəfdaşlığından irəli gələn məsələlər, ikitərəfli, çoxtərəfli əməkdaşlıq gündəliyinin müxtəlif aspektləri müzakirə olunub.
Ali və yüksək səviyyədə qarşılıqlı səfər və təmasların dövlətlərarası əlaqələrimiz üçün möhkəm bünövrə rolunu oynadığına dair həmfikirlik ifadə olunaraq, Pakistan Baş nazirinin Azərbaycana cari ilin may ayında baş tutmuş sonuncu səfəri, Laçında keçirilmiş görüşlər zamanı iki ölkənin liderləri arasında aparılan müzakirələrin əhəmiyyəti bir daha vurğulanıb.
Azərbaycanın cari ilin iyul ayında İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının Zirvə Toplantısına ev sahibliyi və 2026-cı ildə etibarən başlayacaq İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına sədrliyinin çoxtərəfli platformalar çərçivəsində tərəfdaşlığımız üçün əlavə imkanlar yaratdığı bildirilib.
Davamlı siyasi dialoqumuzun digər ölçülər üzrə əməkdaşlıq əlaqələrimizin inkişafına müsbət təsirindən bəhs olunub, iqtisadiyyat, ticarət, investisiyalar, enerji təhlükəsizliyi, nəqliyyat və digər perspektivli sahələr üzrə tərəfdaşlıq məsələləri nəzərdən keçirilib.
Son regional inkişaflar diqqət mərkəzində saxlanılıb, İsrail-İran qarşıdurması nəticəsində bölgədə yaranmış təhlükəsizlik vəziyyətindən ciddi narahatlıq ifadə olunub və münaqişənin diplomatik yollarla həllinin vacibliyi vurğulanıb.

No:265/25, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Pakistan, Mohammad Ishaq Dar
22 June 2025 14:31
On 22 June 2025, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with the Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Pakistan, Mohammad Ishaq Dar, within the framework of his participation in the 51st session of the Council of Foreign Ministers of the Organization of Islamic Cooperation (OIC).
During the meeting, issues arising from the Azerbaijan-Pakistan strategic partnership, as well as various aspects of the bilateral and multilateral cooperation agenda were discussed.
It was noted with a shared understanding that mutual visits and contacts at high and top levels serve as a solid foundation for interstate relations, and the importance of the most recent visit of the Prime Minister of Pakistan to Azerbaijan in May this year, as well as the discussions held between the leaders of the two countries during the meetings in Lachin, was once again emphasized.
It was stated that Azerbaijan’s hosting of the Economic Cooperation Organization Summit in July this year and its upcoming Chairmanship of the Organization of Islamic Cooperation starting from 2026 create additional opportunities for our partnership within multilateral platforms.
The positive impact of our continuous political dialogue on the development of cooperation relations across other dimensions was highlighted, and partnership issues in the fields of economy, trade, investments, energy security, transport, and other promising areas were reviewed.
Recent regional developments were kept in focus, serious concern was expressed over the security situation in the region resulting from the Israel-Iran confrontation, and the importance of resolving the conflict through diplomatic means was emphasized.
During the meeting, the sides also exchanged views on other bilateral and multilateral issues of mutual interest.