No:263/25, Nazir Ceyhun Bayramovun Somali Federativ Respublikasının xarici işlər və beynəlxalq əməkdaşlıq naziri Abdisalam Abdi Ali ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
22 iyun 2025 12:59
22 iyun 2025-ci il tarixində İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının (İƏT) Xarici İşlər Nazirlər Şurasının İstanbul şəhərində keçirilən 51-ci sessiyası çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Somali Federativ Respublikasının xarici işlər və beynəlxalq əməkdaşlıq naziri Abdisalam Abdi Ali ilə görüşüb.
Nazirlər Azərbaycan və Somali arasında siyasi münasibətlərin inkişafından məmnunluqlarını ifadə ediblər. Hər iki tərəf siyasi dialoqu intensivləşdirməyin, ticarət‑iqtisadi əlaqələri genişləndirməyin, bir sıra istiqamətlər, o cümlədən kənd təsərrüfatı, yaşıl enerji, humanitar və təhsil sahələrində əməkdaşlığı dərinləşdirməyin əhəmiyyətini vurğulayıblar.
Nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycanın İƏT, Qoşulmama Hərəkatı və BMT çərçivəsində Somalinin fəal mövqeyini yüksək qiymətləndirib, İslam dünyasının birliyi naminə qarşılıqlı dəstəyin mühüm olduğunu qeyd edib.
Azərbaycanın humanitar və inkişaf layihələrində, o cümlədən təhsil qrantlarında Somalinin iştirakının vacibliyi qeyd olunub. Bununla yanaşı, Azərbaycanın ASAN xidmət təcrübəsindən Somalinin faydalanmaq niyyəti yüksək qiymətləndirilib.

No:263/25, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Minister of Foreign Affairs and International Cooperation of the Federal Republic of Somalia, Abdisalam Abdi Ali
22 June 2025 12:59
On 22 June 2025, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with the Minister of Foreign Affairs and International Cooperation of the Federal Republic of Somalia, Abdisalam Abdi Ali, within the framework of the 51st session of the Council of Foreign Ministers of the Organization of Islamic Cooperation (OIC) held in the city of Istanbul.
During the meeting, the prospects for the development of bilateral and multilateral cooperation between the two countries, future steps to be taken in this direction, as well as the current regional situation were discussed.
The ministers expressed their satisfaction with the development of political relations between Azerbaijan and Somalia. Both sides emphasized the importance of intensifying political dialogue, expanding trade and economic relations, and deepening cooperation in a number of areas, including agriculture, green energy, humanitarian, and education sectors.
Minister Jeyhun Bayramov highly appreciated Somalia’s active position within the OIC, the Non-Aligned Movement, and the United Nations, and noted the importance of mutual support for the unity of the Islamic world.
The importance of Somalia’s participation in Azerbaijan’s humanitarian and development projects, including educational scholarships, was noted. At the same time, Somalia’s intention to benefit from Azerbaijan’s ASAN service experience was highly appreciated.