No:261/23, Xarici işlər nazirinin müavini Elnur Məmmədovun ABŞ Dövlət katibinin Avropa və Avrasiya məsələləri üzrə köməkçisinin müavini Erika Olson ilə telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
14 may 2023 21:00
14 may 2023-cü il tarixində xarici işlər nazirinin müavini Elnur Məmmədov ilə ABŞ dövlət katibinin Avropa və Avrasiya məsələləri üzrə köməkçisinin müavini Erika Olson arasında telefon danışığı baş tutub.
Telefon danışığı zamanı tərəflər arasında Azərbaycan-ABŞ ikitərəfli münasibətləri, bölgədə cari vəziyyət, Azərbaycan və Ermənistan arasında münasibətlərin normallaşması istiqamətində atılan addımlar müzakirə edilib.
Nazir müavini Elnur Məmmədov Azərbaycanın Ermənistanla normallaşma, o cümlədən gələcək sülh sazişinin imzalanması istiqamətində əsas təşəbbüs irəli sürən tərəf kimi, prosesin uğurla nəticələnməsində maraqlı olduğunu bildirib. Buna baxmayaraq, Ermənistan tərəfindən sülh prosesinə maneçilik səylərinin, o cümlədən sərhədyanə bölgədə itkilərə səbəb olan son hərbi təxribatlarının danışıqlar üzrə beynəlxalq səylərə xələl yetirmək məqsədi daşıdığı vurğulanıb.
Erika Olson öz növbəsində, bölgədə sülh və sabitliyin bərqərar olunmasının əhəmiyyətini, bunun üçün sülh sazişinin imzalanmasının zəruri olduğunu bildirib. ABŞ tərəfinin Azərbaycan və Ermənistan arasında ikitərəfli əsasda aparılan bu danışıqlara dəstək verməyə daim hazır olduğunu diqqətə çatdırıb.
Telefon danışığı zamanı, qarşılıqlı maraq doğuran digər ikitərəfli və regional məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

No:261/23, Press release on the telephone conversation between Deputy Minister of Foreign Affairs Elnur Mammadov and Deputy Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs Erika Olson
14 May 2023 21:00
On 14 May 2023, a telephone conversation was held between Deputy Minister of Foreign Affairs Elnur Mammadov and Deputy Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs Erika Olson.
During the telephone conversation, the sides discussed Azerbaijan-US bilateral relations, the current situation in the region, and steps taken towards the normalization of relations between Azerbaijan and Armenia.
Deputy Minister Elnur Mammadov stated that Azerbaijan, as the side that put forward the main initiative towards normalization with Armenia, including the signing of a future peace agreement, is interested in the successful conclusion of the process. Despite this, it was emphasized that Armenia’s efforts to hinder the peace process, including its latest military provocations in the border area resulting in casualties, are aimed at undermining international efforts on negotiations.
Erika Olson, in turn, stated the importance of establishing peace and stability in the region and the necessity of signing a peace agreement for this purpose. She stated that the US side is always ready to support these negotiations conducted between Azerbaijan and Armenia on a bilateral basis.
During the telephone conversation, an exchange of views was conducted on other bilateral and regional issues of mutual interest.