Mətbuat şərhi 23 sentyabr 2020 05:57
No:258/20, AR XİN Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Portuqaliyanın Azərbaycandakı Səfiri ilə görüşünə dair məlumatı
23 sentyabr 2020 05:57
22 sentyabr 2020-ci il tarixində nazir Ceyhun Bayramov Portuqaliyanın Azərbaycandakı Səfiri Paula Leal da Silvanı diplomatik fəaliyyətinin başa çatması münasibətilə qəbul edib.
Görüşdə, həmçinin Portuqaliyanın Azərbaycandakı Fəxri konsulu Murad Rəhimov iştirak edib.
Nazir Ceyhun Bayramov Portuqaliya səfirinin ölkələr arasında münasibətlərin inkişafına töhfə verən fəaliyyətini yüksək qiymətləndirib. O, Azərbaycan - Portuqaliya arasında münasibətlərin ikitərəfli və çoxtərəfli əsaslarda genişləndirilməsi imkanlarının mövcud olduğunu qeyd edib. Xarici İşlər Nazirlərlikləri arasında siyasi məsləhətləşmələrin həyata keçirilməsi təcrübəsinin davam etdirilməsinin əhəmiyyəti vurğulanıb.
Səfir Paula Leal da Silva öz hökuməti adından Ceyhun Bayramovu nazir təyin edilməsi münasibətilə təbrik edib. Səfir Azərbaycanda fəaliyyəti dövründə münasibətlərin daha da inkişaf etdirilməsi üçün səylərini əsirgəmədiyini bildirib. Fəaliyyəti dövründə ona göstərilən dəstəyə görə təşəkkürünü bildirib.
Nazir Ceyhun Bayramov Portuqaliya səfirinə bölgədə həll olunmamış Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi və onun ağır nəticələri, eləcə də bölgədə müşahidə olunan gərginlik barədə məlumat verib. Ermənistan hökumətinin təhrikçi və təxribatçı fəaliyyətinin münaqişənin danışıqlar yolu ilə həllinə zərbə vurduğu qeyd edilib. Beynəlxalq ictimaiyyətin bu məsələdə qətiyyətli mövqe nümayiş etdirməsinin və işğalçı Ermənistana birmənalı ismarışlar göndərməsinin vacib olduğu vurğulanıb.
Səfir Paula Leal da Silva ölkəsinin mövqeyinin bəlli olduğunu və Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü tam dəstəklədiyini qeyd edib.
Tərəflər, həmçinin ümumdünya sağlamlıq böhranı ilə münarizə mövzusuna toxunaraq, bu xüsusda beynəlxalq həmrəylik və əməkdaşlığın əhəmiyyətini vurğulayıblar.
Portuqaliya səfiri Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Covid-19 pandemiyası ilə mübarizə məqsədilə BMT Baş Assambleyasının dövlət və hökumət başçıları səviyyəsində videokonfrans vasitəsilə xüsusi sessiyasının keçirilməsi təklifi xüsusi qeyd edərək, bu təşəbbüsün Portuqaliya hökuməti tərəfindən tam dəstəkləndiyini diqqətə çatdırıb.

Press release 23 September 2020 05:57
No:258/20, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of the Foreign Minister Jeyhun Bayramov with the Ambassador of Portugal
23 September 2020 05:57
On September 22, 2020, Minister Jeyhun Bayramov received the Ambassador of Portugal to Azerbaijan Paula Leal da Silva upon the termination of her diplomatic tenure.
The Honorary Consul of Portugal to Azerbaijan Murad Rahimov also took part at the meeting.
Minister Jeyhun Bayramov highly appreciated the activities of the Portuguese Ambassador, which contributed to the development of relations between the two countries. The Minister noted that there are opportunities to expand relations between Azerbaijan and Portugal in bilateral and multilateral frameworks. The importance of continuing the practice of conducting political consultations between the Ministries of Foreign Affairs was stressed.
Ambassador Paula Leal da Silva congratulated Jeyhun Bayramov on his appointment as the Minister of Foreign Affairs on behalf of her Government. Ambassador noted that she had spared no effort in further developing the relations during her tenure in Azerbaijan. She expressed gratitude for the assistance extended to her to fulfill her diplomatic mission.
Minister Jeyhun Bayramov briefed the Portuguese Ambassador on the protracted Armenia-Azerbaijan Nagorno Karabakh conflict and its grave consequences, as well as tensions observed in the region. It was noted that the provocative and subversive activities of the Armenian government undermined the settlement of the conflict via negotiations. It was stressed that the international community needs to show a resolute position on this issue and send unequivocal messages to the aggressor state Armenia.
Ambassador Paula Leal da Silva noted that the position of her country is known and Portugal fully supports the territorial integrity of Azerbaijan.
The parties also discussed the global health crisis and stressed the importance of international solidarity and cooperation in this regard.
Stressing on the proposal of the President of the Republic of Azerbaijan to hold a special session of the UN General Assembly at the level of heads of state and government via video conference to combat the COVID-19 pandemic, the Portuguese Ambassador noted that the initiative is fully supported by her government.