No:251/25, Nazir Ceyhun Bayramovun Avropa İttifaqının xarici işlər və təhlükəsizlik siyasəti üzrə ali nümayəndəsi, Avropa Komissiyasının vitse-prezidenti Kaya Kallas ilə telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
20 iyun 2025 16:08
20 iyun 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ilə Avropa İttifaqının (Aİ) xarici işlər və təhlükəsizlik siyasəti üzrə ali nümayəndəsi, Avropa Komissiyasının vitse-prezidenti Kaya Kallas arasında telefon danışığı aparılıb.
Telefon danışığı zamanı, İsrail-İran qarşıdurması nəticəsində mövcud təhlükəsizlik vəziyyəti müzakirə olunub.
Tərəflər İsrail-İran qarşıdurması nəticəsində bölgədə yaranmış təhlükəsizlik vəziyyətindən ciddi şəkildə narahat olduqlarını bildirib, münaqişənin diplomatik yollarla həllinin vacib olduğunu vurğulayıblar. Avropa İttifaqı üzv ölkələrinin vətəndaşları daxil olmaqla, xarici ölkə vətəndaşlarının İrandan təxliyəsində Azərbaycanın oynadığı əhəmiyyətli rol təqdir olunub.

No:251/25, Press release on the telephone conversation between Minister Jeyhun Bayramov and the High Representative of the European Union for Foreign Affairs and Security Policy, Vice-President of the European Commission, Kaja Kallas
20 June 2025 16:08
On 20 June 2025, a telephone conversation was held between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, and the High Representative of the European Union (EU) for Foreign Affairs and Security Policy, Vice-President of the European Commission, Kaja Kallas.
The sides expressed serious concern over the security situation in the region resulting from the Israel-Iran confrontation and emphasized the importance of resolving the conflict through diplomatic means. The important role played by Azerbaijan in the evacuation of foreign citizens from Iran, including citizens of EU member states, was appreciated.