No:249/24, Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibi Ayxan Hacızadənin Ermənistan Xarici İşlər Nazirliyinin 7 iyun 2024-cü il tarixli bəyanatına dair şərhi
07 iyun 2024 18:36
Ermənistan Xarici İşlər Nazirliyinin bu ölkənin qonşularına qarşı ərazi iddiaları irəli sürməsi faktını təkzib etməyə yönəlmiş 7 iyun 2024-cü il tarixli bəyanatı, əslində, beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətini Azərbaycan və Ermənistan arasında sülhə nail olmaq üçün maneə təşkil edən çağırışlardan yayındırmaq niyyətindən başqa bir şey deyil.
Bu gün həqiqətən də əsas problem, başda “Ermənistan və Dağlıq Qarabağın birləşməsi”nə çağıran Ermənistanın Müstəqillik Aktına açıq şəkildə istinad edən Ermənistan Konstitusiyası olmaqla, bu ölkənin çoxsaylı hüquqi və siyasi sənədlərində təsbit edilmiş Azərbaycana qarşı davam edən ərazi iddialarıdır.
Azərbaycanın milli təhlükəsizliyinə bilavasitə təsir edən bu iddianın Konstitusiyadan çıxarılmasını tələb etməyə legitim hüququ var və bu Ermənistanın daxili işlərinə müdaxilə kimi qələmə verilə bilməz.
Ermənistan Xarici İşlər Nazirliyinin bu problemin göz ardı edilə biləcəyi ilə bağlı məntiqi, bu ölkənin dayanıqlı sülhdə maraqlı olmadığını və yalnız bu vəziyyəti gələcəkdə yenidən Azərbaycana qarşı təcavüzə başlamaq üçün ehtiyat variant kimi saxlamağa çalışdığını göstərir. Bununla yanaşı, Ermənistanın keçmiş münaqişənin qalığı olan Minsk qrupunun bərpasına yönələn cəhdləri və hərbiləşmə siyasətini davam etdirməsi bu ölkənin Azərbaycana qarşı gizli gündəminin mövcud olduğunu nümayiş etdirir.
Bundan əlavə, Ermənistan tərəfinin sülh müqaviləsi layihəsində mövcud olan “heç bir tərəf sülh sazişi çərçivəsində öz öhdəliklərini yerinə yetirməməsi ilə əlaqədar öz daxili qanunvericiliyinə istinad edə bilməz” müddəasını qeyd edərək, bu ölkənin Konstitusiyasında mövcud olan ərazi iddiasının zərərsiz olduğunu bildirməsi tamamilə əsassızdır. Heç bir beynəlxalq sazişin Konstitusiyadan üstün olmadığı hər kəsə yaxşı məlum olan faktdır.
Azərbaycanın sülh prosesi təşəbbüsü ilə çıxış etdiyini və ilkin layihəsi məhz Azərbaycan tərəfindən təqdim edilmiş sülh sazişi üzrə danışıqlar aparmağa Ermənistanı təşviq etdiyini nəzərə alaraq, bu ölkənin Azərbaycan tərəfinin sülh prosesində səmimiliyini şübhə altına almağa heç bir mənəvi əsası yoxdur.
Ermənistan başa düşməlidir ki, regionda sabitliyi və sülhü təmin etməyin yeganə yolu qonşu ölkələrlə suverenlik və ərazi bütövlüyünün tanınması, habelə onlara riayət olunması əsasında münasibətlər qurmaq, həmçinin bu istiqamətdə təhlükə yaradan çağırışları aradan qaldırmaqdır.

No:249/24, Commentary by Aykhan Hajizada, Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs, on the statement of the Ministry of Foreign Affairs of Armenia of 7 June 2024
The statement by the Ministry of Foreign Affairs of Armenia of 7 June 2024 that contests the fact of territorial claims of this country towards its neighbors in fact is nothing than an intention to divert the attention of international community from the challenges that remain as obstacle to achieve a peace between Azerbaijan and Armenia.
Today, the major challenge is indeed the continuing territorial claim of Armenia against Azerbaijan that are enshrined within its multiple legal and political documents, most importantly in the Constitution of Armenia that openly refers to the Declaration of Independence of Armenia calling for “reunion of Armenia and Nagorno-Karabakh.”
Azerbaijan has a legitimate right to demand the removal of this claim from the Constitution that directly affects our national security, and it cannot be labelled as an interference into Armenia’s internal affairs.
Armenia MFA’s logic that this problem could be overlooked demonstrates that Armenia is not interested in sustainable peace and it only aims at saving this provision as a future backup option to resume its aggression against Azerbaijan. Moreover, Armenia’s efforts to revive the Minsk Group that is a remnant of a former conflict and continuing militarization policy demonstrates the existence of hidden agenda by Armenia.
Furthermore, the reference by Armenian side to the provision in the draft peace agreement that “neither party may invoke its domestic legislation for not implementing its obligations under the peace agreement” to support the statement that the territorial claim in its Constitution is harmless is null and void. It is a well-known fact that no international agreement can have a superiority over the Constitution.
Armenia has no moral ground to question Azerbaijan’s sincerity in peace process, since Azerbaijan has taken steps to initiate a peace process and persuaded Armenia to negotiate a peace agreement the first draft of which was provided by Azerbaijan.
Armenia must realize that the only way to ensure stability and peace in the region is to build relations with neighboring countries based on recognition and adherence to sovereignty and territorial integrity, and eliminate the challenges that pose a threat in these areas.