No:246/25, Nazir Ceyhun Bayramovun Şimali Makedoniya Assambleyasının sədri Afrim Qaşinin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
17 iyun 2025 13:19
17 iyun 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Şimali Makedoniya Assambleyasının sədri Afrim Qaşinin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
Görüşdə Azərbaycan və Şimali Makedoniya arasında mövcud ikitərəfli və çoxtərəfli gündəlikdə duran məsələlər, parlamentlərarası əlaqələr, habelə regional məsələlər müzakirə olunub.
Görüşdə ölkələrimiz arasında son zamanlar yüksək səviyyəli səfər və təmasların artan dinamizmindən məmnunluq ifadə olunub, bu çərçivədə liderlərimiz arasında görüşlər, parlamentlərimiz arasında artan dialoq, xarici işlər nazirləri arasında təmasların, eləcə də Xarici İşlər Nazirlikləri arasında siyasi məsləhətləşmələr mexanizminin əhəmiyyəti qeyd olunub.
İki ölkə arasında digər vacib istiqamətlər ilə yanaşı, ənənəvi və bərpa olunan enerji istiqamətləri üzrə tərəfdaşlığın inkişafı üçün geniş perspektivlərin mövcud olduğu diqqətə çatdırılıb.
Nazir Ceyhun Bayramov qarşı tərəfi postmünaqişə dövründə bölgədə mövcud vəziyyət və reallıqlar, Azərbaycan-Ermənistan normallaşma prosesinin gedişatı və bu prosesə mane olan amillər barədə ətraflı məlumatlandırıb. Tərəflər arasında yekun sülh sazişinin imzalanması üçün Ermənistanın konstitusiyasında Azərbaycana qarşı mövcud ərazi iddialarının aradan qaldırılması və artıq öz aktuallığını itirmiş olan Minsk Qrupu kimi təsisatların ləğv edilməsinin vacibliyi diqqətə çatdırılıb.

No:246/25, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the delegation led by the Speaker of the Assembly of the Republic of North Macedonia, Afrim Gashi
17 June 2025 13:19
On 17 June 2025, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, received the delegation led by the Speaker of the Assembly of the Republic of North Macedonia, Afrim Gashi.
During the meeting, issues on the current bilateral and multilateral agenda between Azerbaijan and North Macedonia, inter-parliamentary relations, as well as regional issues were discussed.
During the meeting, satisfaction was expressed with the growing dynamism of high-level mutual visits and contacts between our countries in recent times, and in this context, the importance of meetings between our leaders, the increasing dialogue between our parliaments, contacts between the ministers of foreign affairs, as well as the mechanism of political consultations between the Ministries of Foreign Affairs was noted.
It was noted that, along with other important areas between the two countries, there are broad prospects for the development of partnership in the fields of traditional and renewable energy.
Minister Jeyhun Bayramov provided the other side with detailed information on the situation and realities in the region in the post-conflict period, the progress of the Azerbaijan-Armenia normalization process, and the factors hindering this process. It was brought to attention that, in order to sign a final peace agreement between the sides, it is necessary to eliminate the territorial claims against Azerbaijan in the Constitution of Armenia and to abolish institutions such as the Minsk Group that have already lost their relevance.