No:242/25, Nazir Ceyhun Bayramovun Polşa Respublikasının ölkəmizdəki yeni səfiri Pavel Radomski ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
13 iyun 2025 18:18
13 iyun 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Polşa Respublikasının Azərbaycan Respublikasında yeni təyin olunmuş səfiri Pavel Radomskini qəbul edib.
Görüş zamanı səfir etimadnaməsinin surətini nazir Ceyhun Bayramova təqdim edib. Nazir səfiri təyinatı münasibətilə təbrik edib, ona ölkəmizdə diplomatik fəaliyyətində uğurlar arzulayıb. Yeni səfirin iki ölkə arasında münasibətlərin daha da inkişafı üçün səylərini əsirgəməyəcəyinə dair əminlik ifadə olunub.
Görüş əsnasında Azərbaycan-Polşa siyasi dialoqunun hazırkı səviyyəsindən məmnunluq ifadə olunub, yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfər və təmasların münasibətlərimizin dayanıqlı xarakter daşıması üçün möhkəm zəmin yaratdığı bildirilib.
Azərbaycan-Polşa dövlətlərarası əlaqələrinin hərtərəfli və sistematik inkişafında Xarici İşlər Nazirlikləri arasında siyasi məsləhətləşmələr, iqtisadi əməkdaşlıq üzrə Hökumətlərarası Komissiya və Parlamentlərarası əlaqələr üzrə işçi qrupları kimi mexanizmlərin əhəmiyyətindən bəhs olunub.
İqtisadi, o cümlədən ənənəvi və yaşıl enerji, nəqliyyat və logistika sahələrində əməkdaşlığımız üçün mövcud potensial və imkanlardan maksimum faydalanmaq üçün birgə fəaliyyətlərin gücləndirilməsinin əhəmiyyəti vurğulanıb. Humanitar istiqamət, o cümlədən təhsil, mədəniyyət, idman və gənclər ölçüləri üzrə əməkdaşlığın inkişafı və mübadilələrin gücləndirilməsi imkanları barədə danışılıb.
Nazir Ceyhun Bayramov görüş zamanı keçmiş Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin tarixçəsi, eləcə də post-münaqişə dövrünün reallıq və inkişafları barədə qarşı tərəfə ətraflı məlumat verib. Cari ilin mart ayında Azərbaycan-Ermənistan sülh sazişi üzrə danışıqların yekunlaşdığı, sazişin imzalanmasına maneə törədən amillər, o cümlədən Ermənistan konstitusiyasında ölkəmizin ərazi bütövlüyünə qarşı iddialar və Minsk Qrupu kimi aktuallığını və funksionallığını itirmiş mexanizmlərin ləğvi məsələsindən bəhs olunub.
Görüş zamanı tərəflər arasında qarşılıqlı maraq doğuran digər regional və beynəlxalq inkişaf və çağırışlar ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

No:242/25, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the newly appointed Ambassador of the Republic of Poland to our country, Paweł Radomski
13 June 2025 18:18
On 13 June 2025, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, received the newly appointed Ambassador of the Republic of Poland to the Republic of Azerbaijan, Paweł Radomski.
During the meeting, the Ambassador presented a copy of his credentials to Minister Jeyhun Bayramov. The Minister congratulated the Ambassador on his appointment and wished him success in his diplomatic activity in our country. Confidence was expressed that the new Ambassador would spare no effort to further develop relations between the two countries.
During the meeting, satisfaction was expressed with the current level of Azerbaijan-Poland political dialogue, and it was noted that high-level mutual visits and contacts create a solid foundation for the sustainable nature of our relations.
The importance of mechanisms such as political consultations between the Ministries of Foreign Affairs, the Intergovernmental Commission on economic cooperation, and working groups on inter-parliamentary relations in the comprehensive and systematic development of interstate relations between Azerbaijan and Poland was highlighted.
The importance of strengthening joint efforts to make maximum use of the existing potential and opportunities for cooperation in economic fields, including traditional and green energy, transport, and logistics was emphasized. Opportunities for developing cooperation and strengthening exchanges in the humanitarian sphere, including education, culture, sports, and youth dimensions, were discussed.
During the meeting, Minister Jeyhun Bayramov provided the other side with detailed information on the history of the former Armenia-Azerbaijan conflict, as well as the realities and developments of the post-conflict period. It was noted that negotiations on the Azerbaijan-Armenia peace agreement were concluded in March this year, and reference was made to the factors hindering the signing of the agreement, including claims against our country’s territorial integrity in the Constitution of Armenia and the issue of abolishing mechanisms such as the Minsk Group that have lost their relevance and functionality.
During the meeting, the sides also exchanged views on other regional and international developments and challenges of mutual interest.