No:238/25, Xarici diplomatlar üçün təlim proqramına dair mətbuat məlumatı
10 iyun tarixində Xarici İşlər Nazirliyinin nəzdində fəaliyyət göstərən Azərbaycan Respublikasının Beynəlxalq İnkişafa Yardım Agentliyi (AIDA) və ADA Universitetinin birgə əməkdaşlığı ilə “Əcnəbi diplomatlar üçün diplomatik xidmət təkmilləşdirmə proqramı (AFSP)” təliminə start verilib.
İllik əsasda keçirilən proqram beynəlxalq səviyyədə insan kapitalının inkişafı, Azərbaycanın təbliğatı və əməkdaşlığın gücləndirilməsi məqsədini daşıyır.
Cari ildə əsasən Asiya, Afrika, Latın Amerikası, Sakit okean və Şərqi Avropa regionalarından olmaqla 27 ölkədən 30 xarici diplomat proqramda iştirak edir.
Açılış tədbirində çıxış edən AIDA-nın rəisi Elməddin Mehdiyev xarici diplomatlara proqramın məqsəd və əhəmiyyəti barədə məlumat verərək, Azərbaycanın yeni donor ölkəsi kimi beynəlxalq yardım sahəsində qazandığı nailiyyətlərdən danışıb.
ADA Universiteti adından çıxış edən İxtisasartırma proqramının rəhbəri və Akademik işlər üzrə prorektorun müşaviri Aygün Hacıyeva proqramın məzmunu və ADA Universiteti tərəfindən həyata keçirilən beynəlxalq səviyyəli müxtəlif təlim proqramları haqqında geniş məlumat verib.
Cari ilin 21 iyun tarixinədək davam edəcək proqramda xarici diplomatlara ADA Universitetinin professor-müəllim heyəti və Xarici İşlər Nazirliyinin təcrübəli diplomatları, eləcə də bir sıra dövlət qurumlarının mütəxəssisləri tərəfindən müxtəlif mövzulu, o cümlədən xarici siyasət, səmərəli diplomatik fəaliyyət, enerji və iqlim diplomatiyası, təhsil, turizm, rəqəmsal innovasiya ilə bağlı təlim və mühazirələr təqdim olunacaq.
Bununla yanaşı, iştirakçıların bir sıra rəsmi qurum və müəssisələrdə tanışlıq görüşləri keçirməsi, ölkəmizin zəngin tarixi və mədəniyyəti barədə geniş məlumat əldə etməsi, habelə Şuşa və Xankəndi şəhərlərinə səfərləri nəzərdə tutulur.
Xatırladaq ki, sayca səkkizinci olan proqramda indiyədək 70-dən artıq ölkədən 120-yə yaxın diplomat iştirak edib. Cari ildəki iştirakçılarla birlikdə təlim proqramında təmsil olunan ölkələrin sayı 90-a, iştirak edən xarici diplomatların sayı isə təxminən 150-yə çatıb.

No:238/25, Press release on the training program for foreign diplomats
On 10 June, the “Advanced Foreign Service Program for Foreign Diplomats (AFSP)” was launched through joint cooperation between the Azerbaijan International Development Agency (AIDA) operating under the Ministry of Foreign Affairs and ADA University.
The program, held annually, aims to promote the development of human capital at the international level, the promotion of Azerbaijan, and the strengthening of cooperation.
This year, 30 foreign diplomats from 27 countries, mainly representing regions such as Asia, Africa, Latin America, the Pacific, and Eastern Europe, are participating in the program.
Speaking at the opening ceremony, Head of AIDA Elmaddin Mehdiyev informed foreign diplomats about the purpose and significance of the program and spoke about Azerbaijan’s achievements in the field of international assistance as a new donor country.
Speaking on behalf of ADA University, Head of the Professional Development Program and Advisor to the Vice Rector for Academic Affairs Aygun Hajiyeva provided detailed information on the content of the program and various international-level training programs implemented by ADA University.
Within the program, which will continue until 21 June of the current year, foreign diplomats will be provided with training sessions and lectures on various topics, including foreign policy, effective diplomatic practice, energy and climate diplomacy, education, tourism, and digital innovation, delivered by the academic staff of ADA University, experienced diplomats of the Ministry of Foreign Affairs, as well as experts from a number of state institutions.
In addition, it is planned for participants to hold familiarization meetings at a number of official institutions and organizations, to gain comprehensive information about the rich history and culture of our country, as well as to visit the cities of Shusha and Khankendi.
It should be recalled that more than 120 diplomats from over 70 countries have participated in the program, which is being held for the eighth time. With this year’s participants, the number of countries represented in the program has reached 90, and the number of participating foreign diplomats has reached approximately 150.