No:235/20, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin rəisi Leyla Abdullayeva Rusiyanın “Nezavisimaya qazeta” nəşrində çıxmış məlumatla bağlı KİV-in sualını cavablandırır.
02 sentyabr 2020 22:30
Sual: Rusiyanın “Nezavisimaya qazeta” nəşrində guya ki, Azərbaycana Suriya döyüşçülərinin gətirilməsi və onların Ermənistana qarşı “ildırım sürətli müharibəyə” hazırlaşdığı barədə xəbər yayılıb. Bu məsələyə münasibətdə şərhinizi öyrənmək istərdik.
Cavab: Növbəti dəfədir ki, Azərbaycana qarşı heç bir əsası olmayan, hər hansı fakta və etibarlı mənbəyə söykənməyən və tamamilə dezinformasiya xarakterli məlumatın yayılmasını müşahidə edirik. Bunu ölkəmizə qarşı böhtan xarakterli, çirkin kampaniya kimi qiymətləndiririk.
Bu saxta kampaniyanın arxasında Azərbaycana qarşı təcavüzkar siyasəti çərçivəsində Yaxın Şərq bölgəsindən muzdluları və terrorçuları cəlb etmiş Ermənistanın durduğu heç bir şübhə doğurmur. ASALA terror təşkilatının rəhbərlərindən olan və Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ bölgəsinin işğalında birbaşa iştirak edən, Amerika əsilli və uzun illər Livanda terrorçu təşkilatın üzvü kimi fəaliyyət göstərən Monte Melkonyanın Ermənistanın milli qəhrəmanı elan olunması, hətta bu qatı terrorçunun “qəhrəmanlığının” Ermənistanda orta məktəb dərsliyinə daxil edilməsi hər kəsə yaxşı bəllidir.
Hazırda səfərbərlik ehtiyatları problemi ilə üzləşən və könüllülük əsasında silahlı dəstələri, o cümlədən xarici muzdlu döyüşçüləri öz ordusuna cəlb etməyi planlaşdıran Ermənistanın Azərbaycana qarşı bu kimi yalan məlumatları yaymaqla məqsədi beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətini öz mənfur planlarından yayındırmaqdır.
Vurğulayırıq ki, Azərbaycanın güclü və peşəkar ordusu var və düşmən qüvvələrinin layiqli cavabını vermək üçün, eləcə də beynəlxalq tanınmış sərhədləri çərçivəsində ərazi bütövlüyünü bərpa etmək üçün ölkəmizin heç bir kənar qüvvəyə ehtiyacı yoxdur.

No:235/20, Head of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Leyla Abdullayeva answers the question of the media
02 September 2020 22:30
Question: Russia's “Nezavisimaya Gazeta” newspaper reported that Syrian fighters were allegedly brought to Azerbaijan and that they were preparing for a "rapid attack" against Armenia. We would like to know your comments on the issue.
Answer: Once again, we are witnessing the dissemination of unfounded and completely misleading information against Azerbaijan without being based on a certain fact or a reliable source. We consider this as a slanderous and ugly campaign against our country.
There is no doubt that Armenia, which has recruited mercenaries and terrorists from the Middle East as part of its aggressive policy against Azerbaijan, is behind this fake campaign. Having Monte Melkonian declared a national hero of Armenia, one of the leaders of the ASALA terrorist organization and a direct participant in the occupation of the Nagorno-Karabakh region of Azerbaijan, who was of American origin and acted for a long time as a member of a terrorist organization in Lebanon, and even the inclusion of the "heroism" of this fierce terrorist in the textbooks of secondary schools in Armenia is quite well known to all.
Armenia, which is currently facing a mobilization problem and planning to recruit armed groups on a voluntary basis, including foreign mercenaries, is trying to divert the attention of the international community from its nefarious plans by spreading such false information against Azerbaijan.
We emphasize that Azerbaijan has a strong and professional army, and our country does not need any outside forces to give a decent response to enemy forces, as well as to restore its territorial integrity within its internationally recognized borders.