No:221/25, Azərbaycan Respublikasının Beynəlxalq İnkişafa Yardım Agentliyi (AIDA) tərəfindən İordaniya Universitetində “İnklüziv Təhsil üçün Kompüter Laboratoriyası”nın əsaslı təmir və təhciz edilməsinə dair mətbuat məlumatı
İordaniya Haşimilər Krallığının paytaxtı Əmman şəhərindəki İordaniya Universitetində Azərbaycan Respublikasının Beynəlxalq İnkişafa Yardım Agentliyi (AIDA) tərəfindən 2015-ci ildə təsis olunmuş və fiziki cəhətdən məhdud, xüsusilə gözdən əlil və görmə qabiliyyəti zəif olan tələbələr üçün nəzərdə tutulan “İnklüziv təhsil üçün kompüter laboratoriyası” əsaslı təmir edilərək xüsusi növ yeni nəsil avadanlıqlarla təhciz olunub.
Cari ilin 29 may tarixində baş tutmuş laboratoriyanın açılış mərasimində AIDA-nın rəisi Elməddin Mehdiyev, ölkəmizin İordaniyadakı səfiri Eldar Səlimov, İordaniya Universitetinin vitse-prezidenti professor Ziad Havamdeh, tələbələrlə iş üzrə kafedranın dekanı Şayab Şavfan, eləcə də universitetin müəllim heyəti və tələbələr iştirak edib.
Azərbaycan və İordaniyanın dövlət himnlərinin səsləndirilməsi ilə başlayan mərasimdə universitet rəhbərliyi Azərbaycan tərəfindən göstərilmiş dəstəyin sözügedən təhsil müəssisəsi üçün əhəmiyyətini, universitetdə təhsil alan əlli beş min tələbənin təxminən bir faizinin fiziki imkanlarının məhdud olduğunu və bu layihənin iki dövlət arasındakı münasibətlərə töhfə verdiyini vurğulayaraq təşəkkür edib. Səfir E.Səlimov layihənin ərsəyə gəlməsində bütün tərəflərin nümunəvi əməkdaşlıq göstərdiyini və bu laboratoriyanın xalqlarımız və dövlətlərimiz arasında mövcud olan dostluğun nişanələrindən birinə çevriləcəyini qeyd edib.
AIDA-nın rəisi E. Mehdiyev Azərbaycan və İordaniya arasında inkişaf edən dostluq və əməkdaşlıq münasibətlərinin Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Zati-aliləri İlham Əliyev ilə İordaniya Kralı əlahəzrət II Abdullah ibn Al Hüseyn arasındakı dostluq münasibətlərinə söykəndiyini və AIDA-nın dəstəyi ilə yenilənmiş laboratoriyanın açılışının 25 və 28 may tarixlərində qeyd edilmiş hər iki ölkənin müstəqillik günlərinə ithaf olunduğunu bildirib.
İnklüziv təhsilin dəstəklənməsi məqsədini daşıyan layihə İordaniya Universitetində təhsil alan fiziki imkanları məhdud tələbələrə müasir təhsil alətləri və resurslarına çıxış əldə etmək və potensiallarını inkişaf etdirmək imkanı verəcəkdir.

No:221/25, Press release on the major renovation and equipment of the “Computer Laboratory for Inclusive Education” at the University of Jordan by the Azerbaijan International Development Agency (AIDA)
02 June 2025 12:46
The “Computer Laboratory for Inclusive Education” established in 2015 by the Azerbaijan International Development Agency (AIDA) at the University of Jordan in Amman, the capital of the Hashemite Kingdom of Jordan, intended for students with physical disabilities, particularly the blind and visually impaired, has been fully renovated and equipped with new-generation specialized equipment.
The opening ceremony of the laboratory, held on 29 May of this year, was attended by the Head of AIDA Elmeddin Mehdiyev, the Ambassador of Azerbaijan to Jordan Eldar Salimov, Vice President of the University of Jordan Professor Ziad Hawamdeh, and Dean of the Department for Student Affairs Shayab Shawfan, as well as the university’s academic staff and students.
At the ceremony, which began with the national anthems of Azerbaijan and Jordan, the university leadership expressed gratitude, emphasizing the importance of the support provided by Azerbaijan for the educational institution, noting that approximately one percent of the fifty-five thousand students studying at the university have physical disabilities, and highlighting that this project contributes to relations between the two states. Ambassador E. Salimov noted that all parties demonstrated exemplary cooperation in the implementation of the project and that this laboratory would become one of the symbols of friendship between our peoples and states.
The Head of AIDA E. Mehdiyev stated that the developing relations of friendship and cooperation between Azerbaijan and Jordan are based on the friendly relations between the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and His Majesty King Abdullah II ibn Al Hussein of Jordan, and noted that the opening of the renovated laboratory with the support of AIDA is dedicated to the independence days of both countries celebrated on 25 and 28 May.
The project, aimed at supporting inclusive education, will provide students with physical disabilities studying at the University of Jordan with access to modern educational tools and resources and will enable them to develop their potential.