No:217/25, Nazir Ceyhun Bayramovun ABŞ dövlət katibinin Avropa və Avrasiya məsələləri üzrə köməkçisinin müavini Coşua Hak ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
30 may 2025 12:53
30 may 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ABŞ dövlət katibinin Avropa və Avrasiya məsələləri üzrə köməkçisinin müavini Coşua Hakın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
Görüşdə Azərbaycan və ABŞ arasında ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlıq məsələləri, habelə Azərbaycan və Ermənistan arasında normallaşma prosesinin cari vəziyyəti müzakirə olunub.
Azərbaycanla ABŞ arasında bir sıra istiqamətlərdə tarixi münasibətlərin, enerji təhlükəsizliyi və bir sıra digər sahələrdə faydalı əməkdaşlığın əhəmiyyəti və qarşılıqlı maraqlar çərçivəsində ikitərəfli münasibətlərin inkişafının vacibliyi qeyd olunub.
Görüş zamanı bölgədə enerji layihələri, alternativ enerji üzrə planlar, nəqliyyat və kommunikasiya xəttlərinin perspektivləri, Mərkəzi Asiya ilə birgə əməkdaşlıq fəaliyyəti nəzərdən keçirilib.
Nazir Ceyhun Bayramov post-münaqişə dövründə bölgədə vəziyyət, Azərbaycanla Ermənistan arasında sülh prosesinin cari vəziyyəti və perspektivləri, mövcud maneələr barədə qarşı tərəfə məlumat verib.

No:217/25, Press release on the meeting between Minister Jeyhun Bayramov and the Deputy Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs of the United States Joshua Huck
30 May 2025 12:53
On 30 May 2025, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov received the delegation led by the Deputy Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs of the United States Joshua Huck.
During the meeting, issues of bilateral and multilateral cooperation between Azerbaijan and the United States, as well as the current state of the normalization process between Azerbaijan and Armenia were discussed.
The importance of historical relations between Azerbaijan and the United States in a number of areas, including energy security and beneficial cooperation in several other fields, and the necessity of developing bilateral relations within the framework of mutual interests were noted.
During the meeting, regional energy projects, plans in the field of alternative energy, prospects of transport and communication routes, and joint cooperation activities with Central Asia were reviewed.
Minister Jeyhun Bayramov provided the other side with information on the situation in the region in the post-conflict period, the current state and prospects of the peace process between Azerbaijan and Armenia, as well as the existing obstacles.