No:215/25, Nazir Ceyhun Bayramovun ABŞ Senatının Xarici Əlaqələr Komitəsinin üzvü, senator Stiv Deyns ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
29 may 2025 20:44
29 may 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Amerika Birləşmiş Ştatları (ABŞ) Senatının Xarici Əlaqələr Komitəsinin üzvü, senator Stiv Deyns ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan-ABŞ əlaqələrinin cari vəziyyəti və perspektivləri, qanunvericilik orqanları arasında əlaqələrin əhəmiyyəti, regional təhlükəsizlik məsələləri, habelə postmünaqişə dövründə bölgədə mövcud vəziyyət müzakirə olunub.
Nazir Ceyhun Bayramov, Senatora  postmünaqişə dövründə bölgədə mövcud vəziyyət və reallıqlar, Azərbaycan-Ermənistan normallaşma prosesi və qarşıda duran maneələr barədə məlumat verib.

No:215/25, Press release on the meeting between Minister Jeyhun Bayramov and member of the United States Senate Foreign Relations Committee, Senator Steve Daines
29 May 2025 20:44
On 29 May 2025, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with member of the United States Senate Foreign Relations Committee, Senator Steve Daines.
During the meeting, the current state and prospects of Azerbaijan–United States relations, the importance of relations between legislative bodies, regional security issues, as well as the current situation in the region in the post-conflict period were discussed.
Minister Jeyhun Bayramov provided the Senator with information on the current situation and realities in the region in the post-conflict period, as well as the Azerbaijan–Armenia normalization process and the existing obstacles.