No:213/25, Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibi Ayxan Hacızadənin Ermənistan Baş Nazirinin İrəvan Dialoqu zamanı söylədiyi fikirlərə dair şərhi
26 may 2025 16:30
26 may 2025-ci il tarixində Ermənistan Baş Nazirinin İrəvan Dialoqu zamanı təkrarladığı mövqe, Ermənistanın ərazi iddialarını aradan qaldırmaq üçün Konstitusiyasında dəyişiklik etməyə və sülh prosesindəki mövcud problemlərin həllinə hazır olmadığını nümayiş etdirməklə yanaşı, Ermənistanın sülhə sadiqliyi ilə bağlı suallar doğurur.
Bundan əlavə, Minsk Qrupunun rəsmi olaraq ləğvi barədə çağırışları heçə sayaraq, bunun sülh müqaviləsi ilə əlaqələndirilməsi, Ermənistanın regionun reallıqlarına artıq uyğun olmayan bu köhnəlmiş mexanizmi nə üçün bütün üsullarla saxlamağa çalışdığı ilə bağlı suallar yaradır. Minsk Qrupunun fəaliyyət sahəsi olan münaqişə həll olunduğuna görə, Azərbaycan haqlı olaraq bu qrupun ləğvini tələb edib. Bu addımın təxirə salınması Ermənistanın niyyətləri barədə şübhələri artırır.
Azərbaycan və Ermənistan arasındakı münaqişə Azərbaycan ərazilərinin Ermənistanın 30 illik işğalından azad edilməsi ilə başa çatdığına baxmayaraq, Minsk Qrupunun buraxılmasının “Azərbaycan-Ermənistan münaqişəsini Azərbaycan ərazisində bağlamaq və onu Ermənistanın suveren ərazisinə keçirmək” məqsədi daşıdığı iddiası tamamilə manipulyasiyadır. Ermənistan belə bir mövqe ilə münaqişənin bitmədiyinə və Minsk Qrupunun saxlanılmalı olduğuna işarə edir.
Ermənistan Baş Nazirinin Qərbi Azərbaycan barədə fikirləri faktların təhrif edilməsi və demək olar ki, Ermənistan əhalisinin əksəriyyətini təşkil etmiş azərbaycanlıların ayrılmaz hüquqlarının açıq şəkildə inkar edilməsidir. Qərbi Azərbaycan İcmasına dair istinadlar ərazi iddiaları kimi qəbul edilməməlidir. Qərbi Azərbaycan məsələsi insan hüquqları mövzusudur və Ermənistan tərəfindən etnik təmizləməyə məruz qalmış azərbaycanlıların sülh, təhlükəsizlik və ləyaqətli şəkildə geri qayıtmasını təmin etmək məqsədi daşıyır.
Kommunikasiya marşrutlarının açılması məsələsinə gəldikdə, Azərbaycanın maneəsiz tranzit barədə mövqeyi regional əməkdaşlıq və iqtisadi inteqrasiya ilə uyğundur və heç bir şəkildə Ermənistanın suverenliyinə hörmətsizlik kimi qiymətləndirilə bilməz. Ermənistanın müqaviməti və mürəkkəb tranzit marşrutları təklif etməsi irəliləyişi ləngidir və regional əməkdaşlığın əhəmiyyəti haqqında bəyanatlara ziddir.
Davamlı sülhə nail olmaq üçün, Ermənistan öz Konstitusiyasında ərazi iddialarını aradan qaldırmaqla müvafiq dəyişiklik etməli və Minsk Qrupunun heç bir şərt olmadan buraxılmasını dəstəkləməlidir. Azərbaycanın şərtləri maneələr deyil, regional sülh və sabitliyi təmin etmək üçün legitim addımlardır.

No:213/25, Commentary by Aykhan Hajizada, Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs, on remarks by the Armenian Prime Minister during the Yerevan Dialogue
26 May 2025 16:30
The position of the Prime Minister of Armenia reiterated on 26 May 2025 during the Yerevan Dialogue, demonstrating that Armenia is not willing to amend the Constitution to drop the territorial claims and to overcome existing challenges in the peace process, raises questions about the commitment of Armenia to peace.
Moreover, overlooking the calls for the formal dissolution of the Minsk Group, tying it to a peace agreement, also raise questions why Armenia by all means tries to preserve this outdated mechanism that no longer serve the region’s realities. Azerbaijan has rightfully called for the Minsk Group's disbandment, as the conflict it was meant to address has been resolved. Delaying this step only fuels suspicion of Armenia’s intentions.
Considering that the conflict between Azerbaijan and Armenia has ended with the liberation of Azerbaijan’s territories from Armenia’s 30-year-long occupation, the position that the dissolution of the Minsk Group is aimed at “closing the Armenian-Azerbaijani conflict in the territory of Azerbaijan and moving it to the sovereign territory of Armenia” is purely manipulative. With such a position, Armenia indicates that the conflict has not ended, thus, the Minsk Group needs to remain intact.
The Western Azerbaijan narrative of the Prime Minister of Armenia is a distortion of facts and open disregard of the inalienable rights of Azerbaijanis who once comprised almost the majority of Armenia’s population. The references about the Western Azerbaijan Community should not be considered as territorial ambitions. The question of Western Azerbaijan is a topic of human rights, one that aims to serve a peaceful, secure, and dignified return of the Azerbaijani people subjected to ethnic cleansing by Armenia.
Regarding opening up the communication routes, Azerbaijan’s position for unimpeded connectivity aligns with regional cooperation and economic integration, and by no means could be considered a disrespect of Armenia’s sovereignty. Armenia’s resistance, proposing complex transit routes, stalls progress and contradicts the statements of the importance of regional cooperation.
For lasting peace, Armenia must amend its Constitution to remove territorial claims and support the Minsk Group’s dissolution without preconditions. Azerbaijan’s conditions are not obstacles but legitimate steps to ensure regional peace and stability.