No:204/25, Xarici işlər nazirinin müavini və COP29-un Baş danışıqçısı Yalçın Rəfiyevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətinin Panamada İqlim Həftəsində iştirakına dair mətbuat məlumatı
21 may 2025 21:09
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər nazirinin müavini və COP29-un Baş danışıqçısı Yalçın Rəfiyevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti 19-21 may 2025-ci il tarixlərində BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının (UNFCCC) Katibliyinin təşkilatçılığı ilə Panama şəhərində keçirilən İqlim Həftəsində və bu çərçivədə baş tutan mandatlı tədbirlərdə və yüksək səviyyəli plenar iclasda iştirak edib.
21 may 2025-ci il tarixində baş tutan yüksək səviyyəli plenar iclasda Y.Rəfiyev çıxış edərək, Azərbaycanın COP29 sədrliyi çərçivəsində həyata keçirilən tədbirlərlə bağlı məlumat verib. Azərbaycanın sədrliyi ilə COP29-da qəbul edilən tarixi qərarların, xüsusilə də inkişaf etməkdə olan ölkələr üçün 2035-ci ilə qədər hər il 300 milyard ABŞ dolları həcmində maliyyənin səfərbər edilməsini nəzərdə tutan Bakı Maliyyə Məqsədinin və Paris Sazişinin karbon bazarları ilə bağlı 6-cı maddəsinin 10 il davam edən nəticəsiz danışıqlardan sonra Bakıda Azərbaycanın sədrliyi altında razılaşdırılmasının əhəmiyyətini vurğulanıb.
Səfər çərçivəsində Y.Rəfiyev başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti UNFCCC Katibliyinin icraçı direktoru Simon Stiell, icraçı direktorun müavini Noura Hamladji və Braziliyanın COP30 Baş İcraçı Direktoru Ana Toni və Baş danışıqçısı Lilian Çagas ilə ikitərəfli və Katibliyin iştirakı ilə üçtərəfli görüşlər keçirib. Görüşlərdə Azərbaycanın COP29-da əldə etdiyi nailiyyətlər, bu istiqamətdəki fəaliyyəti və təcrübəsi, iqlim dəyişmələri ilə mübarizə konteksində COP29-da qəbul edilmiş qərarların icrasının əhəmiyyəti, UNFCCC-nin Köməkçi Orqanlarının cari ilin iyun ayında keçiriləcək 62-ci sessiyası və COP30-da aparılacaq iqlim danışıqlarının mövzuları üzrə fikir mübadiləsi aparılıb.

No:204/25, Press Release on the Participation of the Delegation Led by Deputy Minister of Foreign Affairs and COP29 Chief Negotiator Yalchin Rafiyev in Climate Week in Panama
21 May 2025 21:09
A delegation led by Yalchin Rafiyev, Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and COP29 Chief Negotiator, participated in Climate Week organized by the Secretariat of the United Nations Framework Convention on Climate Change (UNFCCC) in Panama City from May 19 to 21, 2025. The delegation took part in a series of mandated events and a high-level plenary session held as part of the Climate Week program.
At the high-level plenary session on May 21, 2025, Yalchin Rafiyev delivered a speech highlighting the key activities undertaken under Azerbaijan’s COP29 Presidency. He emphasized the significance of the historic decisions adopted at COP29, particularly the Baku Finance Goal, which aims to mobilize at least $300 billion per year by 2035 for developing countries, and the breakthrough on Article 6 of the Paris Agreement on carbon integrity markets, which was finalized in Baku under Azerbaijan’s leadership, ending a decade-long stalemate in completing Paris Rulebook.
Within the margins of the visit, the delegation led by Y.Rafiyev held bilateral meetings with UNFCCC Executive Secretary Simon Stiell and Deputy Executive Secretary Noura Hamladji, as well as both bilateral and trilateral meetings with Brazil’s COP30 Chief Executive Officer Ana Toni and Chief Negotiator Lilian Chagas, with the Secretariat participating in the trilateral meetings. The meetings included exchanges of views on Azerbaijan’s achievements, activities, and experience at COP29, the importance of implementing the decisions adopted at COP29 in combating climate change, and matters related to the upcoming 62nd session of the UNFCCC Subsidiary Bodies to be held in June and the climate negotiations at COP30.