No:203/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Rusiya Federasiyası Prezidentinin xüsusi nümayəndəsi Mixail İvanoviç Petrakov ilə görüşünə dair məlumatı
28 aprel 2022 17:15
Azərbaycan Respublikası ilə Rusiya Federasiyası arasında Xəzər məsələləri üzrə ikitərəfli məsləhətləşmələr çərçivəsində 28 aprel 2022-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov MDB-nin iştirakçı dövlətləri olan həmsərhəd dövlətlərlə Rusiya Federasiyasının dövlət sərhədlərinin delimitasiyası və demarkasiyası üzrə Rusiya Federasiyası Prezidentinin xüsusi nümayəndəsi, xüsusi tapşırıqlar üzrə səfir, Xəzər dənizi məsələləri üzrə Yüksək Səviyyəli İşçi Qrupda Rusiya nümayəndə heyətinin başçısı Mixail İvanoviç Petrakovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
Görüşdən öncə Rusiya Prezidentinin xüsusi nümayəndəsi Mixail Petrakovun başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin sərhəd və Xəzər dənizi məsələləri üzrə xüsusi nümayəndəsi Xələf Xələfovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti arasında ikitərəfli məsləhətləşmələr keçirilib. Məsləhətləşmələr zamanı Xəzər dənizinin hüquqi statusu haqqında Konvensiyanın implementasiyası ilə bağlı məsələlər, növbəti Xəzər Zirvə görüşünə hazırlıq, Xəzəryanı dövlətlər arasında hazırda razılaşdırma mərhələsində olan sahəvi əməkdaşlıq məsələləri ilə bağlı saziş layihələri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Nazir Ceyhun Bayramovla görüş zamanı Xəzər məsələləri üzrə əməkdaşlıq, eləcə də delimitasiya və kommunikasiyaların açılması da daxil olmaqla, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin, Ermənistan Respublikası baş nazirinin və Rusiya Federasiyası Prezidentinin üçtərəfli bəyanatlarının icrası ilə bağlı məsələlər müzakirə edilib.
Həmçinin, ikitərəfli gündəliyin geniş spektrini əhatə edən məsələlər üzrə də fikir mübadiləsi aparııb.

No:203/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with Special Envoy of the President of the Russian Federation Mikhail Ivanovich Petrakov
On April 28, 2022, within the framework of bilateral consultations between the Republic of Azerbaijan and the Russian Federation on Caspian issues, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov received a delegation led by Mikhail Ivanovich Petrakov, Special Envoy of the President of the Russian Federation on Delimitation and Demarcation of state borders of the Russian Federation with the neighboring states of the CIS, Ambassador-at-Large, the Head of the Russian delegation to the High-Level Working Group on the Caspian Sea.
Prior to the meeting, bilateral consultations were held between a delegation led by Russian President's Special Envoy Mikhail Petrakov and a delegation led by Khalaf Khalafov, Special Envoy of the President of Azerbaijan for Border and Caspian Sea issues. During the consultations, the sides exchanged views on the implementation of the Convention on the Legal Status of the Caspian Sea, preparations for the next Caspian Summit, draft agreements on sectoral cooperation between the Caspian littoral states, which are currently under negotiation.
During the meeting with Minister Jeyhun Bayramov, the sides discussed issues related to the implementation of trilateral statements of the President of the Republic of Azerbaijan, the Prime Minister of the Republic of Armenia and the President of the Russian Federation, including cooperation on Caspian issues, as well as delimitation and opening of communications.