Mətbuat şərhi 27 aprel 2022 15:10
No:198/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Gürcüstan xarici işlər naziri İliya Darçiaşvili ilə görüşünə dair məlumatı
27 aprel 2022 15:10
27 aprel 2022-ci il tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Azərbaycanda rəsmi səfərdə olan Gürcüstan xarici işlər naziri İliya Darçiaşvili ilə görüşüb.
Nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycan və Gürcüstan arasında mövcud olan ənənəvi dostluq, mehriban qonşuluq, strateji tərəfdaşlıq münasibətlərinin möhkəm təməl üzərində qurulduğunu və beynəlxalq hüququn prinsiplərinə əsaslandığını qeyd edib. O, gürcü həmkarının xarici işlər naziri qismində ilk səfərinin, məhz Azərbaycana etməsinin ölkələrimiz arasındakı dostluğun bariz nümunəsi olduğunu bildirib. Nazir, iki ölkə arasında mövcud olan yüksək səviyyəli siyasi dialoqun, intensiv qarşılıqlı səfərlərin münasibətlərin daha da inkişafına müsbət təkan verdiyini vurğulayıb.
Nazir İliya Darçiaşvili Azərbaycan Respublikasının dövlət başçısı ilə keçirilən görüşə məmnunluqla istinad edib. Nazir, cari ildə 30 illiyini qeyd etdiyimiz əlaqələrin dinamik şəkildə inkişafından məmnunluq ifadə edib. O, nazir Ceyhun Bayramovu Gürcüstana səfər etməyə dəvət edib.
Ölkələrin bir-birlərinin müstəqilliyi, suverenliyi və ərazi bütövlüyünə qarşılıqlı şəkildə verdiyi birmənalı dəstək xüsusilə vurğulanıb.
Tərəflər, iki ölkə arasında bütün istiqamətlər üzrə, o cümlədən iqtisadi, ticarət, enerji, nəqliyyat, humanitar və mədəniyyət, turizm və s. sahələrdə əməkdaşlığın inkişafı perspektivləri üzrə fikir mübadiləsi aparıblar. İki ölkə arasında ticarət dövriyyəsində artımın müşahidə olunması sevindirici hal kimi qeyd edilib və bu sahədə hələ də potensialın böyük olduğu və birgə səylərin davam etdirilməsinin əhəmiyyəti vurğulanıb. Bu xüsusda, Azərbaycan Respublikası və Gürcüstan arasında iqtisadi əməkdaşlıq üzrə Birgə Hökumətlərarası Komissiyann fəaliyyəti qeyd edilib.
Nazir Ceyhun Bayramov həmkarına post-münaqişə mərhələsində Azərbaycan və Ermənistan arasında münasibətlərin normallaşması istiqamətində atılan addımlar, habelə azad edilmiş ərazilərdə Azərbaycan hökuməti tərəfindən görülən işlər, o cümlədən minaların təmizlənməsi, bərpa və quruculuq işləri barədə məlumat verib.
Nazir İliya Darçiaşvili Azərbaycanın sülhün əldə edilməsi səylərini alqışladıqlarını və öz növbəsində Gürcüstanın bu prosesi dəstəklədiyini ifadə edib.
Tərəflər, həmçinin çoxtərəfli platformalarda və beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlığın davam etdirilməsi, Ukraynadakı vəziyyət və qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələləri müzakirə ediblər.

Press release 27 April 2022
No:198/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Minister of Foreign Affairs of Georgia Ilia Darchiashvili
On April 27, 2022, Foreign Minister Jeyhun Bayramov met with Georgian Foreign Minister Ilia Darchiashvili, who is on an official visit to Azerbaijan.
The tet-a-tet meeting between the Ministers continued with the participation of delegations from both sides.
Minister Jeyhun Bayramov noted that the traditional relations of friendship, good neighborliness and strategic partnership between Azerbaijan and Georgia are built on a solid foundation and are based on the principles of international law. He said that the first visit of I.Darchiashvili in the capacity of Georgian Foreign Minister to Azerbaijan is a clear example of friendship between our countries. The Minister stressed that the high-level political dialogue between the two countries and intensive reciprocal visits have given a positive impetus to the further development of relations.
Minister Ilia Darchiashvili noted with satisfaction the meeting with the President of the Republic of Azerbaijan. The Minister expressed satisfaction with the dynamic development of relations, the 30th anniversary of which we celebrate this year. He invited Minister Jeyhun Bayramov to visit Georgia.
The unequivocal support of the countries for each other's independence, sovereignty and territorial integrity was highlighted.
The sides exchanged views on the prospects for the development of cooperation between the two countries in all areas, including economic, trade, energy, transport, humanitarian, cultural, tourism, etc. It was emphasized that there is an increase in trade turnover between the two countries, and it was stressed that the potential in this area is still great, and joint efforts should be continued. In this regard, the activities of the Joint Intergovernmental Commission on Economic Cooperation between the Republic of Azerbaijan and Georgia were highlighted.
Minister Jeyhun Bayramov briefed his counterpart on the steps taken to normalize relations between Azerbaijan and Armenia in the post-conflict phase, as well as the work done by the Azerbaijani government in the liberated areas, including landmine clearance, restoration and reconstruction.
Minister Ilia Darchiashvili welcomed Azerbaijan's efforts to achieve peace and said that Georgia, in turn, supports the process.
The sides also discussed the continuation of cooperation on multilateral platforms and within international organizations, the situation in Ukraine and other issues of mutual interest.