No:197/24, Nazir Ceyhun Bayramovun Rusiya Federasiyasının Prezidentinin beynəlxalq mədəniyyət əməkdaşlığı üzrə xüsusi nümayəndəsi Mixail Şvıdkoy ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
02 may 2024 17:37
2 may 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov VI Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumunda iştirak məqsədilə ölkəmizdə səfərdə olan Rusiya Federasiyasının Prezidentinin beynəlxalq mədəniyyət əməkdaşlığı üzrə xüsusi nümayəndəsi Mixail Şvıdkoy ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan və Rusiya arasında ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlıq məsələləri, BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) hazırlıq işləri, habelə cari regional vəziyyət müzakirə olunub.
Nazir Ceyhun Bayramov Rusiya tərəfinin ölkəmizdə təşkil olunan mötəbər beynəlxalq tədbirlər, o cümlədən VI Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumunda aktiv iştirak və töhfəsinin məmnunluq doğurduğunu bildirib.
İki ölkənin liderləri arasında mövcud yüksək səviyyəli dialoqun, habelə intensiv təmasların münasibətlərin inkişafına təkan verdiyi diqqətə çatdırılıb. Mövcud ikitərəfli əməkdaşlığın regional və beynəlxalq formatlar çərçivəsində davam etdirilməsinin əhəmiyyəti vurğulanıb.
COP29 sədrliyimiz çərçivəsində görülən işlərdən bəhs edən nazir Ceyhun Bayramov, bu istiqamətdə əməkdaşlıq üçün yeni imkanların yarandığını diqqətə çatdırıb.
Postmünaqişə dövründə mövcud regional vəziyyət, o cümlədən Azərbaycan və Ermənistan arasında normallaşma prosesi barədə qarşı tərəfi məlumatlandıran nazir Ceyhun Bayramov, delimitasiya komissiyaları arasında əldə olunmuş son razılığın sülh gündəliyi çərçivəsində olduqca müsbət irəliləyiş olduğunu diqqətə çatdırıb. Bu istiqamətdə, ölkəmizin normallaşma prosesinin bütün elementləri üzrə real nəticələrin əldə edilməsində qərarlı olduğunu vurğulayıb.
Xüsusi nümayəndə Mixail Şvıdkoy iki ölkə arasında müxtəlif, xüsusilə təhsil, mədəniyyət, texnologiya və innovasiyalar sahələri üzrə əməkdaşlıq üçün geniş perspektivlərin mövcud olduğunu, bu istiqamətdə birgə fəaliyyətin vacibliyini qeyd edib.

No:197/24, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Special Representative of the President of the Russian Federation for International Cultural Cooperation, Mikhail Shvydkoy
02 May 2024 17:37
On 2 May 2024, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with the Special Representative of the President of the Russian Federation for International Cultural Cooperation, Mikhail Shvydkoy, who is on a visit to our country to participate in the 6th World Forum on Intercultural Dialogue.
During the meeting, issues of bilateral and multilateral cooperation between Azerbaijan and Russia, preparations for the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29), as well as the current regional situation were discussed.
Minister Jeyhun Bayramov noted with satisfaction the active participation and contribution of the Russian side in prestigious international events organized in our country, including the 6th World Forum on Intercultural Dialogue.
It was emphasized that the high-level dialogue between the leaders of the two countries, as well as intensive contacts, contribute to the development of relations. The importance of continuing existing bilateral cooperation within regional and international formats was underlined.
Speaking about the work carried out within the framework of Azerbaijan’s COP29 presidency, Minister Jeyhun Bayramov noted that new opportunities for cooperation have emerged in this direction.
Providing information on the current regional situation in the post-conflict period, including the normalization process between Azerbaijan and Armenia, Minister Jeyhun Bayramov emphasized that the recent agreement reached between the delimitation commissions is a very positive development within the peace agenda. In this regard, he underlined that our country is determined to achieve tangible results on all elements of the normalization process.
Special Representative Mikhail Shvydkoy noted that there are broad prospects for cooperation between the two countries in various fields, particularly education, culture, technology, and innovation, and emphasized the importance of joint activities in this direction.