No:192/25, Nazir Ceyhun Bayramovun Pakistan İslam Respublikasının Baş nazirinin müavini, xarici işlər naziri Məhəmməd İshaq Dar ilə telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
8 may 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovla Pakistan İslam Respublikasının Baş nazirinin müavini, xarici işlər naziri Məhəmməd İshaq Dar arasında telefon danışığı aparılıb.
Nazirlər cari regional təhlükəsizlik vəziyyətini, Pakistanla Hindistan arasında artan gərginliyi müzakirə ediblər.
Pakistan naziri 6-7 may tarixində Hindistanın Pakistana qarşı raket hücumları və Pakistan tərəfinin cavab tədbirləri barədə məlumat verib. Hindistanın hücumlarından əsasən mülki əhalinin zərər gördüyü, onlarla insanın həlak olduğu, Pakistan tərəfinin isə buna cavab olaraq hərbi obyektləri hədəf aldığı bildirilib. Pakistan naziri həmçinin bir sıra ölkələrin xarici işlər nazirləri ilə telefon danışığı apardığını və vəziyyəti ətraflı izah etdiyini diqqətə çatdırıb.
Nazir Ceyhun Bayramov öz növbəsində, Pakistan xalqı ilə həmrəyliyini ifadə edərək, mülki əhalinin ölümü və yaralanması ilə nəticələnən hərbi hücumları pisləyib.
Nazir eskalasiyanın daha da genişlənməsinin qarşısının alınmasının zəruriliyini, gərginliyin diplomatik yolla və danışıqlar vasitəsilə aradan qaldırılacağına ümidvar olduğunu vurğulayıb.
Tərəflər telefon danışığı zamanı həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.

No:192/25, Press release on the telephone conversation between Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov and Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Pakistan Mohammad Ishaq Dar
08 May 2025 23:38
On 8 May 2025, a telephone conversation was held between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov and the Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Pakistan Mohammad Ishaq Dar.
During the telephone conversation, the ministers discussed the current regional security situation and the growing tension between Pakistan and India.
The Pakistani minister provided information on the missile attacks carried out by India against Pakistan on 6–7 May and the response measures taken by Pakistan. It was noted that the Indian attacks mainly affected the civilian population, resulting in dozens of casualties, while the Pakistani side targeted military facilities in response. The Pakistani minister also informed that he held telephone conversations with the ministers of foreign affairs of several countries and provided them with detailed explanations of the situation.
Minister Jeyhun Bayramov, in turn, expressed solidarity with the people of Pakistan and condemned the military attacks that resulted in the death and injury of civilians.
The Minister emphasized the necessity of preventing further escalation and expressed hope that the tension would be resolved through diplomatic means and negotiations.