No:190/25, Nazir Ceyhun Bayramovun Türkmənistan Nazirlər kabinetinin sədr müavini, xarici işlər naziri Rəşid Meredovla telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
8 may 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun Türkmənistan Nazirlər kabinetinin sədr müavini, xarici işlər naziri Rəşid Meredov ilə telefon danışığı baş tutub.
Nazirlər iki ölkə arasında mövcud gündəlik üzrə əməkdaşlıq əlaqələrinin möhkəmləndirilməsi ilə bağlı aktual məsələləri müzakirə ediblər. Nazirlər iki xalq arasında tarixən mövcud olan ənənəvi dostluq və qardaşlıq əlaqələrinin bundan sonra da Azərbaycan ilə Türkmənistan arasında tərəfdaşlıq münasibətləri zəminində daha da inkişaf edəcəyinə əminliklərini ifadə ediblər.
İki ölkə arasında əlaqələrin inkişafında dövlət başçıları səviyyəsində siyasi dialoqun, qarşılıqlı səfər mübadilələrinin, həmçinin XİN-lərarası məsləhətləşmələrin vacibliyi qeyd olunub.
Nazirlər, həmçinin regional təhlükəsizlik, beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində, habelə Xəzər dənizi üzrə əməkdaşlıq məsələlərini müzakirə ediblər.
Telefon danışığı zamanı, habelə qarşılıqlı maraq doğuran digər ikitərəfli və çoxtərəfli məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

No:190/25, Press release on the telephone conversation between Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov and Deputy Chairman of the Cabinet of Ministers and Minister of Foreign Affairs of Turkmenistan Rashid Meredov
08 May 2025 13:35
On 8 May 2025, a telephone conversation was held between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov and the Deputy Chairman of the Cabinet of Ministers and Minister of Foreign Affairs of Turkmenistan Rashid Meredov.
During the telephone conversation, the ministers discussed current issues related to strengthening cooperation within the existing agenda between the two countries. The ministers expressed confidence that the historically established traditional relations of friendship and brotherhood between the two peoples will continue to further develop on the basis of partnership relations between Azerbaijan and Turkmenistan.
The importance of political dialogue at the level of heads of state, mutual exchange of visits, as well as consultations between the Ministries of Foreign Affairs in the development of relations between the two countries was noted.
The ministers also discussed regional security, cooperation within international organizations, as well as cooperation on the Caspian Sea.
During the telephone conversation, views were also exchanged on other bilateral and multilateral issues of mutual interest.