Mətbuat şərhi 07 iyul 2017 04:42
No:187/17, ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrlərinin 2-ci bəyanatı ilə əlaqədar XİN-nin Mətbuat xidmətinin rəhbəri Hikmət Hacıyevin şərhi
07 iyul 2017 04:42
ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrlərinin 4 iyul tarixində Fizuli rayonunun Alxanlı kəndində baş verən hadisələr ilə əlaqədar 2-ci bəyanatı həmsədrlər tərəfindən verilən o açıqlamalar sırasına aiddir ki, burada təxribatların kimin tərəfindən törədilməsi, Cenevrə konvensiyalarının və danışıqlar prosesinin kimin tərəfindən pozulması aydın şəkildə bəlli olur
Belə ki, ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrləri tərəfindən son bəyanatda 4 iyul tarixində Fizuli rayonunun Alxanlı kəndində baş verən hadisələr təxribat kimi qiymətləndirilib.
ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrlərinin bu qiymətləndirməsini bölüşərək bildiririk ki, Ermənistan silahlı qüvvələrinin Alxanlı kəndini minaatan və dəzgahlı qumbaratanlardan atəşə tutması nəticəsində azyaşlı qızcığazın və onun nənəsinin həlak olması və digər qadının ağır yaralanması Ermənistanın təxribatı olaraq danışıqlar prosesinin və həmsədrlərinin səylərinin pozulmasına hesablanmışdı.
Aparılan araşdırmalar və təqdim olunan dəlillər tam şəkildə sübut edib ki, Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən qəsdən Alxanlı kəndində mülki insanlar və mülki obyektlər hədəfə alınıb. Ermənistan Alxanlı kəndində mülki insanların öldürülməsinə görə məsuliyyəti öz üzərindən atmaq üçün guya kənddə atəş nöqtələrinin olması barədə saxta propaqanda aparır. Alxanlı kəndində heç bir atəş nöqtəsi və ya hər hansı digər hərbi məntəqə olmayıb. Azərbaycanda akkreditə olunan ABŞ, Çin Xalq Respublikası, Pakistan İslam Respublikası, Türkiyə, Rusiya Federasiyası, Çexiya, Qazaxıstan, Belarus, Koreya, Gürcüstan və Ukraynanın hərbi attaşeləri və Almaniya Federativ Respublikasının səfirliyinin diplomatı, beynəlxalq media nümayəndələri 6 iyul tarixində Alxanlı kəndinə təşkil olunan səfər çərçivəsində yerindəcə bu faktın şahidi oldular.
Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzü nəticəsində işğal olunmuş ərazilərdə mülki Azərbaycan əhalisinin qanlı etnik təmizləməyə məruz qoyulması, mülki və hərbi şəxslərə qarşı çoxsaylı müharibə cinayətləri və insanlıq əleyhinə cinayət əməllərinin törədilməsi, Xocalı soyqırımı, o cümlədən 2016-cı ilin aprelində təmas xətti boyunca 32-dən artıq yaşayış məntəqəsinin ağır artilleriya atəşinə tutulması, Alxanlı kəndində törədilən son əməllər Ermənistan tərəfindən sistematik şəkildə Cenevrə konvensiyaları çərçivəsində üzərinə götürdüyü öhdəliklərinin kobud şəkildə pozulmasını sübut edir. Bu baxımdan həmsədrlərin Cenevrə konvensiyaları əsasında öhdəliklərə riayət edilməsi, həmçinin mülki insanların tələfatına yol açan zorakı addımlardan kənar durulmasına dair çağırışlarını təqdir edirik.
1994-1995-ci il atəşkəs haqqında sazişlərə riayət olunması barədə çağırışa gəlincə qeyd etmək lazımdır ki, Ermənistan 25 ildən artıq dövr ərzində atəşkəs rejimindən sui istifadə edərək Azərbaycan ərazilərinin işğalını möhkəmləndirməyə və qəbuledilməz olan status kvonu saxlamağa çalışır. ATƏT-in 1994-cü il Budapeşt sənədində, o cümlədən atəşkəsə aid sənədlərin özündə qeyd olunduğu kimi atəşkəs münaqişənin siyasi həlli üçün şərait yaratmalı idi. Təəssüflər olsun ki, Ermənistan tərəfindən ötən müddət ərzində müxtəlif təxribat və bəhanələrlə buna imkan verilmir. Onu da qeyd etmək lazımdır ki, 1994-1995-ci illər atəşkəs haqqında sənədlərin vacib tərkib elementlərindən biri də Ermənistan qoşunlarının Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən çıxarılmasına və azərbaycanlı məcburi köçkünlərin öz doğma torpaqlarına qayıtmasına dair vaxt qrafikidir.
Azərbaycan dəfələrlə bəyan edib ki, Ermənistan qoşunlarının Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində mövcudluğu gərginliyin yaranmasının əsas səbəbidir və münaqişənin danışıqlar yolu ilə həllinə başlıca əngəldir.
Münaqişənin həllində irəliləyiş nail olmaq və regionda davamlı sülh və sabitliyi təmin etmək üçün beynəlxalq hüququn norma və prinsipləri, BMT Təhlükəsizlik Şurasının məlum qətnamələrinin tələblərinə uyğun olaraq Ermənistan qoşunları Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən çıxarılmalıdır.

Press release 07 July 2017 04:42
No:187/17, Comments by Hikmat Hajiyev, MFA Spokesperson on the 2nd statement of the OSCE Minsk Group Co-Chairs
07 July 2017 04:42
The 2nd statement of the OSCE Minsk Group Co-chairs delivered at the OSCE Permanent Council on the incident in Alkhanli village of Fizuli region on July 4, is one of the statements by the Co-Chairs where it directly indicates by whom the provocations were committed, and who defies the Geneva conventions and undermines the negotiation process.
The serious incident perpetrated by Armenia on July 4 in Alkhanli village of Fizuli region was considered as a provocative action in the latest statement of the co-chairs of the OSCE Minsk Group.
We share this assessment of the co-chairs of the OSCE Minsk Group and reiterate that the killing of a toddler girl and her grandmother and seriously injuring another woman at the result of the targeted attack of the Alkhanli village by armed forces of Armenia with the mortars and automatic grenade launchers was aimed at undermining of the negotiation process and the co-chairs' peace efforts.
The conducted investigations on the spot and presented evidences have fully proved that the armed forces of Armenia have deliberately targeted civilians and civilian objects in Alkhanli village. Armenia is engaged in fabricated propaganda about the presence of fire points in the village to evade the responsibilities for the killing of civilians in Alkhanli village. There were no fire points or any other military installations in the village. The military attaches of the United States, People's Republic of China, Islamic Republic of Pakistan, Republic of Türkiye, Czech Republic, Republic of Kazakhstan, Republic of Belarus, Republic of Korea, Russian Federation, Georgia and Ukraine, a diplomat of the Embassy of Germany accredited in Azerbaijan and international media representatives witnessed that fact on the spot in the framework of the visit to Alkhanly village on July 6, 2017.
As a result of the aggression of Armenia against Azerbaijan, bloody ethnic cleansing of Azerbaijani civilians in the occupied territories, numerous war crimes and crimes against humanity committed against civilians and military personnel, the Khojaly genocide, including attack by heavy artillery on over 32 Azerbaijani settlements along the contact line in April 2016, and recent incident committed in Alkhanli village prove systematic violations of the commitments undertaken by Armenia within the Geneva Conventions. In this regard, we welcome the co-chairs' calls for adherence of the obligations under Geneva Conventions and the refrain of violent actions leading to civilian casualties.
Regarding the call for observance 1994-1995 ceasefire agreement, it should be noted that for more than 25 years by misusing the ceasefire regime Armenia has been attempting to strengthen the occupation of Azerbaijani territories and to maintain an unacceptable status quo. As it was mentioned in the 1994 OSCE Budapest document, including the cease-fire documents, the cease-fire should create conditions for a political solution to the conflict. Unfortunately, it has not been realized as results of provocations and pretexts pursued by Armenia. It is worth to note that one of the important components of the ceasefire documents of 1994-1995 is the timetable for the withdrawal of Armenia’s troops from the occupied territories of Azerbaijan and the return of Azerbaijani IDPs to their native lands.
Azerbaijan has repeatedly stated that the presence of Armenia’s troops in the occupied territories of Azerbaijan is the main reason for the tension and remains the prime obstacle to a negotiation process.
In order to achieve progress in resolving the conflict and to ensure lasting peace and stability in the region, Armenia’s troops should be withdrawn from the occupied territories of Azerbaijan in accordance with the norms and principles of international law and the UN Security Council resolutions.