No:178/26, Nazir Ceyhun Bayramovun BMT-nin Baş katibinin müavini və Asiya və Sakit okean üzrə İqtisadi və Sosial Komissiyasının icraçı katibi Armida Salsiah Alişahbana ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
20 aprel 2026 16:32
20 aprel 2026-cı il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Banqkok şəhərində keçirilən BMT-nin Asiya və Sakit okean üçün İqtisadi və Sosial Komissiyasının (UNESCAP) 82-ci sessiyası çərçivəsində BMT-nin Baş katibinin müavini və UNESCAP-ın icraçı katibi Armida Salsiah Alişahbana ilə görüşüb. Görüşdə Azərbaycanla UNESCAP arasında əməkdaşlığın hazırkı vəziyyəti və inkişaf perspektivləri müzakirə edilib.
Azərbaycanın regional və beynəlxalq platformalarda artan rolu xüsusi vurğulanıb. Azərbaycanın 2023-cü ildə BMT-nin Mərkəzi Asiya Ölkələrinin İqtisadiyyatları üçün Xüsusi Proqramının (SPECA) 25 illiyinə həsr olunmuş Zirvə görüşünə sədrliyi, həmçinin 2024-cü ildə COP29-a uğurlu ev sahibliyi qeyd olunub.
Görüş zamanı UNESCAP və SPECA regionları arasında gələcək əməkdaşlıq imkanlarına toxunularaq, Orta Dəhliz çərçivəsində əməkdaşlığın strateji əhəmiyyəti vurğulanıb.
Görüşdə həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran digər qlobal inkişaflar və çağırışlar ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Tərəflər arasında Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin nəzdində Beynəlxalq İnkişafa Yardım Agentliyi (AIDA) ilə UNESCAP arasında əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu imzalanıb.

No:178/26, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the United Nations Under-Secretary-General and Executive Secretary of the United Nations Economic and Social Commission for Asia and the Pacific Armida Salsiah Alisjahbana
20 April 2026 16:32
On 20 April 2026, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with the United Nations Under-Secretary-General and Executive Secretary of the United Nations Economic and Social Commission for Asia and the Pacific (UNESCAP) Armida Salsiah Alisjahbana in the city of Bangkok within the framework of the 82nd session of UNESCAP.
During the meeting, the current state and prospects for the development of cooperation between Azerbaijan and UNESCAP were discussed.
The growing role of Azerbaijan on regional and international platforms was particularly emphasized. Azerbaijan’s chairmanship of the Summit dedicated to the 25th anniversary of the United Nations Special Programme for the Economies of Central Asia (SPECA) in 2023, as well as its successful hosting of COP29 in 2024 were noted.
During the meeting, touching upon future cooperation opportunities between the UNESCAP and SPECA regions, the strategic importance of cooperation within the framework of the Middle Corridor was emphasized.
At the meeting, views were also exchanged on other global developments and challenges of mutual interest.
A Memorandum of Understanding on cooperation between the Azerbaijan International Development Agency (AIDA) under the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and UNESCAP was signed between the sides.