No:169/26, Nazir Ceyhun Bayramovun Özbəkistan Respublikasının xarici işlər naziri Baxtiyor Saidov ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
19 aprel 2026 02:43
18 aprel tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Antalya Diplomatiya Forumu çərçivəsində Özbəkistan Respublikasının xarici işlər naziri Baxtiyor Saidov ilə görüşüb.
Görüş zamanı, strateji müttəfiqlik səviyyəsindəki Azərbaycan-Özbəkistan əlaqələrinin bütün sahələrdə dinamik inkişafından məmnunluq ifadə olunub, iki ölkə arasında dostluq və qardaşlıq münasibətlərinin daha da inkişaf etdirilməsi istiqamətində birgə səylər müzakirə olunub.
İqtisadiyyat, ticarət, investisiyalar, nəqliyyat, energetika, mədəniyyət və humanitar sahələrdə ikitərəfli əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsi üzrə aparılan birgə fəaliyyətlər və layihələr nəzərdən keçirilib.
Görüşdə, beynəlxalq və regional təşkilatlar, BMT, Türk Dövlətləri Təşkilatı, Qoşulmama Hərəkatı, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı, eləcə də regional platformalar çərçivəsində qarşılıqlı dəstək və əməkdaşlığın əhəmiyyəti vurğulanıb.
Görüş zamanı, həmçinin regional inkişaflar, eləcə də qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

No:169/26, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Bakhtiyor Saidov
19 April 2026 02:43
On 18 April, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Bakhtiyor Saidov within the framework of the Antalya Diplomacy Forum.
During the meeting, satisfaction was expressed with the dynamic development of Azerbaijan–Uzbekistan relations at the level of strategic alliance in all fields, and joint efforts aimed at further developing the friendly and brotherly relations between the two countries were discussed.
Joint activities and projects carried out to further expand bilateral cooperation in the fields of economy, trade, investment, transport, energy, culture and humanitarian areas were reviewed.
At the meeting, the importance of mutual support and cooperation within the framework of international and regional organizations, the United Nations, the Organization of Turkic States, the Non-Aligned Movement, the Organization of Islamic Cooperation, as well as regional platforms was emphasized.
During the meeting, views were also exchanged on regional developments, as well as on other issues of mutual interest.