No:169/24, Nazir Ceyhun Bayramovun Serbiya Baş nazirinin birinci müavini, xarici işlər naziri İvitsa Daçiç ilə telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
16 aprel 2024 09:31
15 aprel 2024-cü il tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Serbiya Baş nazirinin birinci müavini, xarici işlər naziri İvitsa Daçiç ilə telefon danışığı aparıb.
Telefon danışığı zamanı nazirlər Azərbaycanla Serbiya arasında strateji tərəfdaşlığın cari vəziyyətini və perspektivlərini, eləcə də çoxtərəfli platformalarda əməkdaşlıq məsələlərini müzakirə ediblər.
Tərəflər qarşılıqlı yüksək səviyyəli səfərlərin, beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində faydalı qarşılıqlı fəaliyyətin, iqtisadi və mədəni əməkdaşlığın, o cümlədən enerji, yüksək texnologiyalar, nəqliyyat, humanitar, təhsil, turizm, alternativ enerji və digər sahələrdə əməkdaşlığın əhəmiyyətini vurğulayıblar.
Nazir İvitsa Daçiç Serbiyanın Azərbaycanla strateji əməkdaşlığa xüsusi önəm verdiyini, ölkələrimizin qarşılıqlı şəkildə suverenlik və ərazi bütövlüyünə verdiyi dəstəyin əhəmiyyətini qeyd edib.
Bununla yanaşı, telefon danışığı zamanı qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

No:169/24, Press release on the telephone conversation between Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov and the First Deputy Prime Minister, Minister of Foreign Affairs of Serbia, Ivica Dačić
16 April 2024 09:31
On 15 April 2024, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, held a telephone conversation with the First Deputy Prime Minister, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Serbia, Ivica Dačić.
During the phone call, the ministers discussed the current state and prospects of the strategic partnership between Azerbaijan and Serbia, as well as issues of cooperation on multilateral platforms.
The sides emphasized the importance of mutual high-level visits, effective cooperation within international organizations, and the development of economic and cultural ties, including in the fields of energy, high technologies, transport, humanitarian affairs, education, tourism, alternative energy, and other areas.
Minister Ivica Dačić noted that Serbia attaches special importance to strategic cooperation with Azerbaijan and highlighted the significance of the mutual support of our countries for each other’s sovereignty and territorial integrity.