No:167/25, Azərbaycan Respublikası və İsveçrə Konfederasiyası Xarici İşlər Nazirlikləri arasında siyasi məsləhətləşmələrə dair mətbuat məlumatı
25 aprel 2025-ci il tarixində Bern şəhərində Azərbaycan Respublikası və İsveçrə Konfederasiyası Xarici İşlər Nazirlikləri arasında siyasi məsləhətləşmələrin növbəti raundu keçirilib.
Azərbaycan Respublikasının nümayəndə heyətinə xarici işlər nazirinin müavini Fariz Rzayev, İsveçrə nümayəndə heyətinə isə bu ölkənin Xarici İşlər üzrə Federal Departamentinin Dövlət Katibinin köməkçisi, Avrasiya idarəsinin rəhbəri Muriel Peneveyre rəhbərlik edib.
Məsləhətləşmələr zamanı iki ölkə arasında siyasi sahədə əlaqələr müzakirə olunub, davamlı siyasi dialoqun saxlanılması üçün qarşılıqlı səfərlərin və beynəlxalq tədbirlər çərçivəsində görüşlərin əhəmiyyəti vurğulanıb. Daha sonra iqtisadiyyat, energetika, nəqliyyat və humanitar sahələrdə, o cümlədən beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlığın hazırkı vəziyyəti və inkişaf perspektivləri ilə bağlı müzakirələr aparılıb.
F.Rzayev Azərbaycanın iqlim diplomatiyası və qlobal iqlim gündəliyinə töhfələri, ölkəmizin BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) sədrliyi, sessiya çərçivəsində irəli sürülən təşəbbüslər və əldə olunan nailiyyətlərdən danışıb.
Görüşdə, həmçinin postmünaqişə dövründə bölgədəki vəziyyət, Ermənistan-Azərbaycan normallaşma prosesi, davamlı sülhün təmin edilməsi istiqamətində ölkəmiz tərəfindən atılan addımlar, eləcə də işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə mina problemi, orada həyata keçirilən genişmiqyaslı bərpa-quruculuq işləri barədə ətraflı məlumat verilib.
Sonda tərəflər arasında həmçinin regional və beynəlxalq məsələlər, eləcə də birgə maraq kəsb edən digər mövzular ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

No:167/25, Press release on political consultations between the Ministries of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Swiss Confederation
26 April 2025 11:01
On 25 April 2025, the next round of political consultations between the Ministries of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Swiss Confederation was held in Bern.
The Azerbaijani delegation was led by Deputy Minister of Foreign Affairs Fariz Rzayev, while the Swiss delegation was headed by Muriel Peneveyre, Assistant to the State Secretary of the Federal Department of Foreign Affairs and Head of the Eurasia Division.
During the consultations, political relations between the two countries were discussed, and the importance of mutual visits and meetings within the framework of international events for maintaining a continuous political dialogue was emphasized. Subsequently, discussions were held on the current state and prospects of cooperation in the fields of economy, energy, transport and humanitarian areas, including within the framework of international organizations.
The importance of developing the relevant contractual and legal framework to expand cooperation in various fields was noted.
F. Rzayev spoke about Azerbaijan’s climate diplomacy and contributions to the global climate agenda, the country’s chairmanship of the 29th session of the Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change (COP29), as well as the initiatives put forward and achievements made within the session.
At the meeting, detailed information was also provided on the situation in the region in the post-conflict period, the Armenia-Azerbaijan normalization process, the steps taken by our country to ensure sustainable peace, as well as the mine problem in the liberated territories and the large-scale restoration and reconstruction works carried out there.
In conclusion, the sides also exchanged views on regional and international issues, as well as other matters of mutual interest.