No:166/25, Beynəlxalq Ədalət Məhkəməsinin Ruben Vardanyan və digər 15 erməni əsilli şəxsin mühakiməsi ilə əlaqədar Ermənistanın əsassız tələblərini rədd edən 25 aprel 2025-ci il tarixli qərarına dair mətbuat məlumatı
25 aprel 2025-ci il tarixində Haaqa şəhərində yerləşən Beynəlxalq Ədalət Məhkəməsi Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzü nəticəsində, eləcə də 2020-ci il Vətən müharibəsi zamanı və ondan sonra törədilmiş cinayətlərlə bağlı hazırda Bakı Hərbi Məhkəməsi tərəfindən mühakiməsi davam etdirilən Ruben Vardanyan və digər 15 erməni əsilli şəxslərlə rəftar ilə bağlı Ermənistanın bir sıra iddialarını rədd edib.
İrqi ayrı-seçkiliyin bütün formalarının ləğv edilməsi haqqında Beynəlxalq Konvensiyanın tətbiqi ilə bağlı iş üzrə Azərbaycan tərəfinin cavabını və əlaqədar sübutları nəzərdən keçirən Məhkəmə əlavə məlumat istəməməyə və məhbusların saxlanma şəraiti ilə bağlı müstəqil araşdırma və ya ekspert rəyi tələb etməməyə qərar verib.
Məlumdur ki, məhkəməsi həyata keçirilən erməni əsilli şəxslərlə Azərbaycanın və beynəlxalq hüququn bütün tətbiq olunan standartlarına uyğun rəftar edilir və onlara Beynəlxalq Qızıl Xaç Komitəsinin və Azərbaycanın İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin Aparatının nümayəndələri dəfələrlə baş çəkiblər.
Məhkəmənin qərarı BMT-nin Əsassız Həbslər üzrə işçi qrupunun Ruben Vardanyanın Azərbaycanın milli təhlükəsizliyinə, ictimai təhlükəsizliyinə və ictimai asayişinə ciddi təhdidlərlə bağlı cinayət ittihamları əsasında həbsdə saxlanıldığını təsdiq edən son rəyinə də müvafiqdir.
Bu qərar, Ermənistanın davam edən məhkəmə proseslərini pozmağa və diqqəti əvvəllər işğal olunmuş ərazilərdə Ermənistanın qanunsuz şəkildə yaradılmış rejiminin qeyri-qanuni hərəkətlərindən yayındırmağa yönəlmiş əsassız tələblərinin heç bir nəticə verməyəcəyini bir daha nümayiş etdirir.

No:166/25, Press Release on the decision of the International Court of Justice of 25 April 2025 that declined baseless requests of Armenia in connection of trials of Ruben Vardanyan and 15 other detainees
26 April 2025 10:53
On 25 April 2025, the International Court of Justice in The Hague declined a series of requests by Armenia in connection with the treatment of Ruben Vardanyan and 15 other detainees currently under the trial before the Baku Military Court with respect to crimes committed as a result of aggression of Armenia against Azerbaijan, and during and after the 2020 Patriotic War.
Having considered Azerbaijan's response and accompanying evidence in the case concerning the Application of the International Convention on the Elimination of All Forms of Racial Discrimination (CERD), the Court decided not to request further information, or to commission an independent enquiry or expert report, into the detainees’ circumstances.
It is well-known that detainees currently under trial are treated in accordance with all applicable Azerbaijani and international legal standards, and have received multiple visits from the ICRC and Azerbaijan's Office of the Commissioner for Human Rights.
The Court's decision follows recent opinion by the UN Working Group on Arbitrary Detention, which confirmed that Ruben Vardanyan is being detained on the basis of criminal charges concerning serious threats to Azerbaijan's national security, public safety and public order.
This decision once again confirms that Armenia's baseless requests designed to disrupt the ongoing trials and distract from the misconduct of Armenia's illegally installed regime in the formerly-occupied territories will not yield any result.