No:162/26, Nazir Ceyhun Bayramovun NATO baş katibinin Qafqaz və Mərkəzi Asiya üzrə xüsusi nümayəndəsi Kevin Hamilton ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
19 aprel 2026 01:45
18 aprel tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Antalya Diplomatiya Forumu çərçivəsində NATO Baş katibinin Qafqaz və Mərkəzi Asiya üzrə xüsusi nümayəndəsi Kevin Hamilton ilə görüşüb.
Nazir Ceyhun Bayramov səfir Hamiltonu bu vəzifəyə təyin olunması münasibətilə təbriklərini çatdırıb, ona fəaliyyətində uğurlar arzulayıb.
Görüş zamanı, Azərbaycan ilə NATO arasında tərəfdaşlıq münasibətlərinin inkişaf perspektivləri müzakirə olunub.
Azərbaycanın NATO ilə uzunmüddətli və qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığı yüksək qiymətləndirilib, Sülh Naminə Tərəfdaşlıq proqramı çərçivəsində həyata keçirilən fəaliyyətlərin əhəmiyyəti vurğulanıb. Azərbaycanla NATO arasında tərəfdaşlıq alətlərinin, birgə layihələrin əməkdaşlıq perspektivlərinin inkişafı üçün faydaları qeyd olunub.
Ötən ilin noyabr ayında NATO üzv ölkələri səfirlərinin ölkəmizə səfəri məmnunluqla xatırlanıb, bu kimi səfərlərin olduqca faydalı olduğu bildirilib.
Nazir Ceyhun Bayramov regionda mövcud vəziyyət, Ermənistan ilə post-münaqişə dövründə normallaşma prosesi, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə bərpa və yenidənqurma işləri, habelə davamlı sülhün təmin olunması istiqamətində atılan addımlar barədə tərəf müqabilinə məlumat verib.
Eyni zamanda, beynəlxalq təhlükəsizlik mühitində müşahidə olunan çağırışlar, o cümlədən geosiyasi gərginliklər və regional münaqişələr barədə fikir mübadiləsi aparılıb.

No:162/26, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the NATO Secretary General’s Special Representative for the Caucasus and Central Asia Kevin Hamilton
19 April 2026 01:45
On 18 April, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with the NATO Secretary General’s Special Representative for the Caucasus and Central Asia Kevin Hamilton within the framework of the Antalya Diplomacy Forum.
Minister Jeyhun Bayramov conveyed his congratulations to Ambassador Hamilton on his appointment to this position and wished him success in his activities.
During the meeting, the prospects for the development of partnership relations between Azerbaijan and NATO were discussed.
Azerbaijan’s long-term and mutually beneficial cooperation with NATO was highly appreciated, and the importance of activities carried out within the framework of the Partnership for Peace program was emphasized. The benefits of partnership tools and joint projects between Azerbaijan and NATO for the development of cooperation prospects were noted.
The visit of the ambassadors of NATO member states to Azerbaijan in November last year was recalled with satisfaction, and it was stated that such visits are highly beneficial.
Minister Jeyhun Bayramov informed the counterpart about the current situation in the region, the normalization process with Armenia in the post-conflict period, the restoration and reconstruction works in the territories liberated from occupation, as well as the steps taken towards ensuring sustainable peace.
At the same time, views were exchanged on the challenges observed in the international security environment, including geopolitical tensions and regional conflicts.