No:156/26, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin və Rusiya Federasiyası Xarici İşlər Nazirliyinin birgə bəyanatı
15 aprel 2026 16:00
Azərbaycan Respublikası və Rusiya Federasiyası Prezidentlərinin Düşənbə şəhərində 9 oktyabr 2025-ci il tarixli görüşü zamanı əldə olunmuş anlaşmaya uyğun olaraq, tərəflər 25 dekabr 2024-cü il tarixində Rusiya Federasiyasının hava məkanında hava hücumundan müdafiə sisteminin qeyri-ixtiyari fəaliyyəti nəticəsində “Azərbaycan Hava Yolları”na (AZAL) məxsus Embraer 190 tipli təyyarənin Aktau şəhəri yaxınlığında qəzaya uğraması ilə əlaqədar kompensasiyanın ödənilməsi də daxil olmaqla, qəzadan irəli gələn məsələlərin müvafiq şəkildə həlli barədə razılığa gəliblər.
Atılan addımlar müttəfiqlik qarşılıqlı fəaliyyəti çərçivəsində faydalı əməkdaşlığın daha da inkişaf etdirilməsi istiqamətində tərəflərin ortaq səylərini nümayiş etdirir.
Əminik ki, Azərbaycan-Rusiya münasibətlərinin qarşılıqlı hörmət, etimad və tərəflərin maraqlarının nəzərə alınması əsasında davamlı inkişafı bundan sonra da mehriban qonşuluq münasibətlərinin möhkəmlənməsinə və iki ölkənin xalqlarının mənafeyi naminə əməkdaşlığın genişlənməsinə töhfə verəcək.
Təyyarə qəzası nəticəsində həyatını itirmiş şəxslərin ailələrinə və yaxınlarına bir daha dərin hüznlə başsağlığı verir və faciədən zərər çəkmiş hər kəslə bu əvəzolunmaz itkinin ağrı-acısını bölüşürük.

No:156/26, Joint Statement of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Foreign Affairs of the Russian Federation
15 April 2026 16:00
In accordance with agreements between the Presidents of the Republic of Azerbaijan and the Russian Federation during their meeting in Dushanbe on 9 October 2025, the Parties have reached an appropriate settlement of the consequences, including the issue of payment of compensation in connection with the crash of the Embraer 190 airplane belonging to Azerbaijan Airlines (AZAL) near the city of Aktau on 25 December 2024, resulting from the unintended operation of an air defense system in the airspace of the Russian Federation.
The steps undertaken confirm the mutual intention to build further mutually beneficial cooperation within the framework of allied interaction.
We express confidence that the progressive development of Azerbaijan-Russia relations, based on mutual respect, trust, and taking into account each other’s interests, will continue to contribute to strengthening good-neighborly relations and expanding cooperation in the interests of the peoples of the two countries.
We once again extend our deepest condolences to the families and loved ones of those who lost their lives in the airplane crash and share the pain of this irreparable loss with all those affected by the tragedy.