No:154/26, Nazir müavini Elnur Məmmədovun ABŞ Dövlət Departamenti və Ticarət və İnkişaf Agentliyinin nümayəndələri ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
15 aprel 2026 11:56
15 aprel tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər nazirinin müavini Elnur Məmmədov ABŞ Dövlət Departamentinin İqtisadi, Enerji və Biznes Məsələləri Bürosunun baş müşaviri Rebekka Neff və Ticarət və İnkişaf Agentliyinin (USTDA) nümayəndələri ilə görüşüb.
Görüş zamanı iki ölkə arasında Strateji Tərəfdaşlıq Xartiyasının icrasından irəli gələn məsələlər, o cümlədən enerji və ticarət məsələləri, regional bağlantılar və iqtisadi sərmayə sahələrində əməkdaşlıq müzakirə edilib.
Tərəflər arasında nəqliyyat, rəqəmsallaşma, süni intellekt və s. potensial layihələr, bu istiqamətdə görülən işlər və özəl sektor nümayəndələrinin iştirakı ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.
Görüş zamanı Azərbaycanın regionun enerji təhlükəsizliyində mühüm rolu, Orta Dəhlizdə ticarət marşrutlarının şaxələndirilməsi, habelə Azərbaycanda mövcud əlverişli biznes və investisiya mühiti və yeni əlaqələrin qurulması imkanları nəzərdən keçirilib.

No:154/26, Press release on the meeting of Deputy Minister Elnur Mammadov with representatives of the United States Department of State and the United States Trade and Development Agency
15 April 2026 11:56
On 15 April, the Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Elnur Mammadov met with the Senior Advisor of the Bureau of Economic, Energy and Business Affairs of the United States Department of State Rebecca Neff and representatives of the United States Trade and Development Agency (USTDA).
During the meeting, issues arising from the implementation of the Strategic Partnership Charter between the two countries, including energy and trade issues, regional connectivity and cooperation in the fields of economic investment were discussed.
The sides exchanged views on potential projects in transport, digitalization, artificial intelligence, etc., the work carried out in this direction, and the participation of private sector representatives.
During the meeting, Azerbaijan’s important role in the energy security of the region, the diversification of trade routes in the Middle Corridor, as well as the existing favorable business and investment environment in Azerbaijan and opportunities for establishing new connections were reviewed.